PE: Program Pomocy Żywnościowej utrzymany
Parlament Europejski w Strasburgu Henryk Przondziono/Agencja GN

PE: Program Pomocy Żywnościowej utrzymany

Komentarzy: 1
KAI

publikacja 15.02.2012 16:47

Obradujący w Strasburgu Parlament Europejski utrzymał w mocy Europejski Program Pomocy Żywnościowej (PEAD). Na razie do końca 2013 roku, dysponując budżetem do 500 mln euro rocznie.

Uczestniczący w sesji plenarnej europosłowie zapowiedzieli, że podejmą działania zmierzające do utrzymania programu także w latach 2014-2020. PEAD to skrót francuskiej nazwy Programme Europeen d’Aide aux plus Demunis (Europejski Program Pomocy Żywnościowej). Istniejący od 1987 r. polega na darmowej dystrybucji żywności wśród najbardziej potrzebujących obywateli Unii Europejskiej. Obecnie dociera do ok. 18 mln osób w 20 krajach UE. Rozdzielania potrzebującym żywność pochodziła początkowo z zapasów interwencyjnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Po redukcji zapasów program oparty był o żywność kupowaną na wolnym rynku. Działaniom takim sprzeciwił się w kwietniu 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości UE. W odpowiedzi na skargę wniesioną w 2009 r. przez Niemcy w sprawie programu PEAD Trybunał orzekł, że dystrybucja żywności może odbywać się jedynie w oparciu o zapasy interwencyjne. Jeśli żadne działania w tej sprawie nie zostałyby podjęte, finansowanie projektu miało zostać zredukowane z 500 mln euro w 2011 r. do 133 mln euro w roku 2012 roku.

Żeby uniknąć tej sytuacji w lipcu 2011 r. Parlament Europejski przegłosował rezolucję dotyczącą tymczasowego utrzymania programu, ale zaproponowane regulacje zostały zablokowane przez Radę UE do listopada 2011 roku, kiedy to Niemcy zgodziły się wesprzeć, odpowiednimi funduszami, kontynuację projektu do końca 2013 roku.

Dzięki uzgodnionemu wcześniej z Radą UE i zatwierdzonemu na dzisiejszej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu planowi ratunkowemu projekt PEAD udało się uchronić przed likwidacją. Przez kolejne dwa lata zapewni on pomoc żywnościową najbardziej potrzebującym obywatelom Unii.

Jak mówił na forum Parlamentu Europejskiego poseł sprawozdawca Czesław Adam Siekierski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, kryzys gospodarczy jest najbardziej odczuwalny wśród najbiedniejszych, którzy w głównej mierze są beneficjantami programu PEAD. „Łącznie korzysta z niego ok. 18 mln Europejczyków. Są to ci, którym żyje się najtrudniej: bezdomni, bezrobotni, osoby starsze czy upośledzone, ale także rodziny wielodzietne, czy osoby samotnie wychowujące dzieci” - przypomniał europoseł. Jak dodał, w Europie, która tak znacznie się rozszerzyła, liczba biednych i potrzebujących odczuwalnie wzrosła. Szacuje się, że obecnie w Europie w ubóstwie żyje ok. 40 mln obywateli, a kolejnych 110 mln jest nim zagrożonych.

Czesław Adam Siekierski podkreślił, że należy przygotować odpowiednie podstawy prawne do realizacji programu PEAD w latach 2014-2020.

Podobnego zdania był włoski europoseł Paolo de Castro, przewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Jak przyznał utrzymanie programu i jego odpowiednie finansowanie to duże osiągnięcie, ale w pełni respektując orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unia Europejska musi w przyszłości wykazywać się solidarnością wobec najsłabszych w naszych społeczeństwach, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecny kryzys gospodarczy.

Zgodnie z przyjętymi dzisiaj przez Parlament Europejski przepisami Europejski Program Pomocy Żywnościowej będzie kontynuowany do końca 2013 r. i będzie dysponował budżetem do 500 mln euro rocznie. Nowe przepisy, przyjęte bez głosowania, będą obowiązywały z mocą wsteczną od 1 stycznia br.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona