Sejm ws. więźniów sumienia na Białorusi

Sejm, w przyjętej w piątek przez aklamację uchwale, domaga się wypuszczenia na wolność więźniów sumienia na Białorusi. Apeluje też do parlamentów krajów UE o aktywne działanie na rzecz białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i procesu demokratyzacji tego kraju.

Reklama

Uchwałę przygotowało prezydium sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

"Dramatyczna sytuacja społeczno-polityczna na Białorusi, w szczególności zaś fali represji politycznych, która przetoczyła się przez Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich w grudniu 2010 roku wymaga solidarności europejskiej" - napisano w uchwale.

Posłowie domagają się też natychmiastowego wypuszczenia na wolność: Alesia Bialackiego, Mikałaja Autuchowicza, Andreja Sannikaua, Mikoły Statkiewicza, Źmiciera Bondarenki, Pawła Siewiarynca, Źmiciera Daszkiewicza, Eduarda Łobaua, Siarhieja Kawalenki, Mikałaja Dziadoka, Ihara Aliniewicza, Alaksandra Franckiewicza, Jauhena Waśkowicza, Arcioma Prakapienki, Pawła Syramołataua.

"Apelujemy do parlamentów krajów Unii Europejskiej o aktywne działanie na rzecz białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i procesu demokratyzacji na Białorusi, a także o wzmacnianie solidarnego stanowiska państw europejskich wobec reżimu w Mińsku" - czytamy w uchwale. "Popierając inicjatywę przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu obrońcy praw człowieka na Białorusi, Sejm wyraża wdzięczność parlamentarzystom wszystkich krajów UE i Rady Europy, którzy poparli kandydaturę Bialackiego i apeluje o dalszą aktywność w tej sprawie" - zaznaczono w uchwale.

We wtorek UE objęła sankcjami za łamanie praw człowieka 21 kolejnych białoruskich sędziów i policjantów. W odpowiedzi na to Białoruś wezwała ambasadorów UE i Polski do wyjazdu z Mińska. W reakcji szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oświadczyła, że państwa UE wycofają swoich ambasadorów na konsultacje.

Szef MSZ Radosław Sikorski, który uczestniczył w czwartkowym posiedzeniu komisji SZ, poinformował dziennikarzy, że termin powrotu ambasadorów krajów UE na Białoruś jest przedmiotem konsultacji stolic europejskich i unijnej przedstawiciel ds. polityki zagranicznej Catherine Ashton. Dziennikarze pytali Sikorskiego, kiedy ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka może wrócić na Białoruś. "To będzie zależało od postępowania władz białoruskich" - zapowiedział Sikorski.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -5°C Niedziela
  rano
  -3°C Niedziela
  dzień
  -3°C Niedziela
  wieczór
  -4°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »

  Reklama