Kraby i krewetki łączą siły

Krewetki należące do gatunku Alepheus lottini potrafią sprzymierzyć się z krabami Trapezia serenei w obronie zamieszkiwanych przez nie koralowców, na które w Oceanie Spokojnym czyhają wygłodniałe rozgwiazdy - zauważyli naukowcy z Florydy.

Reklama

Skorupiaki są bardziej skuteczne, jeśli nie walczą w pojedynkę - uważa oceanolog Seabird McKeon z placówki badawczej Smithsonian Marine Station w Fort Pierce (USA). "To oczywisty przykład synergii, podkreślający wagę bioróżnorodności oceanów" - powiedział McKeon.

Naukowiec obserwował w eksperymencie rozgwiazdę Culcita novaeguineae, koralowce z gatunku Pocillopora oraz ich obrońców. Aby pożreć koralowiec, rozgwiazda wypycha żołądek na zewnątrz i przykrywa swoją ofiarę niczym poduszka. Następnie zaczyna uwalniać kwasy żołądkowe i trawić koralowiec.

Nieruchomy koralowiec jest zupełnie bezbronny, więc do akcji wkraczają żyjące na nim małe skorupiaki, które popychają i podszczypują intruza swoimi szczypcami.

"Koralowiec przypomina kalafior, ma jeden główny pień i mnóstwo odgałęzień. Kraby żyjące z strukturze korali są chronione przed rybami" - wyjaśnił McKeon. Kiedy już jedna para krabów zamieszka koralowiec, nie toleruje obecności innych zwierząt tego samego gatunku. Z kolei inne skorupiaki są przez nie ignorowane. W rezultacie na jednym koralowcu może mieszkać nawet pięć różnych gatunków skorupiaków.

McKeon i jego koledzy zmierzyli efektywność pojedynczej pary krabów broniących koralowca przed strawieniem przez rozgwiazdę. Okazało się, że mogły one zmniejszyć poziom zniszczeń o 19 proc. w porównaniu z organizmem zupełnie pozbawionym ochrony. Natomiast dwie pary obrońców redukowały niebezpieczeństwo aż o 65 proc. Zdaniem McKeona właśnie dlatego "musimy chronić bioróżnorodność oceanów".

Wnioski z badań na temat koralowców i ich obrońców ukazały się ostatnio w magazynie naukowym "Oecologia" - podał serwis EurekAlert.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -6°C Niedziela
  noc
  -8°C Niedziela
  rano
  -7°C Niedziela
  dzień
  -7°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »

  Reklama