Szukając bazyliszka

Labirynt przejść, schowków, mniejszych i większych pomieszczeń pod kamienicami północnej części Rynku Starego Miasta robi niezwykłe wrażenie. Ale uwaga: dziewięć metrów poniżej ulicy łatwo się zgubić, o czym przekonała się nawet Stołeczna Konserwator Zabytków, Ewa Nekanda-Trepka.

Amfiteatr, winiarnia i kino
W zaadaptowanych nowych prze­strzeniach Muzeum powstaną ekspo­zycje pokazujące historię Warszawy także dla najmłodszych. Będzie też część poświęcona tradycjom war­szawskim, m.in. winiarniom i polskim miodom.

W pobliżu skarbu odkryto zu­pełnie nieznany nowy poziom sta­romiejskich piwnic, ze sklepieniami z lat 60. XVII w. To właśnie takie od­krycia spowodowały, że zakończenie prac przeciągnęło się o równy rok. W dwóch lokalizacjach ukończono je jednak wcześniej. Przy Rynku pod numerem 2, gdzie mieści się Sta­romiejski Dom Kultury, oraz przy ul. Jezuickiej 4, siedzibie Stołeczne­go Centrum Edukacji Kulturalnej, już od 2010 roku prowadzone są za­jęcia z udziałem dzieci i młodzieży. Odbywają się tam warsztaty, festiwa­le i spektakle z udziałem literatów i artystów. Podobna działalność bę­dzie prowadzona w budynku przy ul. Boleść 2, który wzbogacił się o do­budowany amfiteatr, umożliwiający istniejącemu teatrowi Stara Prochoffnia wystawianie spektakli w sezo­nie na świeżym powietrzu.

Efekt adaptacji ostatniej piwnicy przy ul. Brzozowej 11/13 robi dziś chy­ba największe wrażenie, tym bardziej że we wnętrzach gotowa jest już eks­pozycja poświęcona zniszczeniom Warszawy w czasie II wojny światowej i dziejom jej odbudowy. W dolnej czę­ści widz znajdzie m.in. plansze poświę­cone historii kształtowania się miasta średniowiecznego, exodusowi miesz­kańców w czasie okupacji niemieckiej i szczegółom planu Pabsta. W górnej znalazło się miejsce na sylwetki po­wojennych architektów, a także salę kinową. Przy wyjściu historyczny bruk przykryty został przeszkloną podłogą.

Pomogli Norwedzy
W obiekcie po dawnej kotłow­ni zlokalizowane zostanie także Centrum Informacji Turystycznej, które będzie promować m.in. Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta, a także sprzedawać bilety i na impre­zy i wydarzenia kulturalne w ada­ptowanych piwnicach. Wszystkie odrestaurowane podziemia są po­zbawione przeszkód architektonicz­nych, co z uwagi na znaczną różnicę poziomów w obrębie pojedynczych obiektów musiało przysporzyć ar­chitektom sporo trudności.

W uroczystości otwarcia zaadap­towanych pomieszczeń piwnicznych wziął udział ambasador Królestwa Norwegii Enok Nygaard. Połowa wartego 30 milionów złotych pro­jektu pochodziła bowiem z dotacji norweskich.

- Polska była największym bene­ficjentem naszego wsparcia, otrzy­mując w latach 2004-2009 blisko 580 mln euro na różne przedsięwzięcia zacieśniające więzi między naszymi narodami. Cieszę się, że mogliśmy wziąć udział także w odnowieniu Starówki, wpisanej na listę Świato­wego Dziedzictwa UNESCO - mówił w pomieszczeniach Starej Prochow­ni, przy ul. Boleść 2. - Mam nadzieję, że efekt, który można oglądać, zachęci kolejnych właścicieli staromiejskich piwnic do inwestycji w ich restauro­wanie - zachęca Stołeczny Konser­wator Zabytków.

Więcej informacji o odrestauro­wanych piwnicach można znaleźć na stronie: piwnice.um.warszawa.pl

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »