Jego raport z obozu koncentracyjnego ukazuje fałsz twierdzeniu o "polskich obozach śmierci".
List z zachętą do zapoznania się ze świadectwem twórcy Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz, rtm. Witolda Pileckiego wystosowała do prezydenta USA Baracka Obamy Fundacja Paradis Judaeorum. Fundacja od 2008 r. prowadzi akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) mającą m.in. na celu ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
W liście do prezydenta USA prezes Fundacji, Michał Tyrpa wyraził wielkie rozczarowanie użytym niedawno przez amerykańskiego polityka wyrażeniem „polskie obozy śmierci” i zachęcił do zapoznania się ze świadectwem bohaterskiego rotmistrza, autora pierwszych raportów o zagładzie Żydów, przesyłanych następnie do Londynu i Waszyngtonu. Tyrpa poprosił też prezydenta o wsparcie dla starań o uwzględnienie dokonań Witolda Pileckiego w ekspozycjach amerykańskich muzeów dokumentujących zagładę narodu żydowskiego. List do Baracka Obamy opublikowano w serwisie społecznościowym Facebook, w dwóch wersjach językowych – angielskiej i polskiej. W ciągu pierwszych 48 godzin dokument poparło ponad 600 użytkowników portalu z kraju i zagranicy.
Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 r., bohaterem polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r. podczas niemieckiej łapanki Pilecki pozwolił się aresztować Niemcom, by przedostać się do obozu Auschwitz. Chciał zdobyć informacje o panujących w nim warunkach. Do Auschwitz trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 r. Szybko stał się głównym organizatorem konspiracji w obozie. Założył tam Związek Organizacji Wojskowej. Planował nawet zbrojne oswobodzenie obozu. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Pilecki zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami. Sprawozdania Pileckiego z obozu były przesłane do dowództwa Armii Krajowej w Warszawie i dalej na Zachód.
Pileckiego aresztowano w maju 1947 r. Został osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. 15 maja 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. Wyrok wykonano w więzieniu na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. We wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy. W lipcu 2006 r. prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. Rotmistrz Witold Pilecki został uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej.
Fundacja Paradis Judaeorum od 4 lat prowadzi akcję, której głównym celem jest ustanowienie 25 maja – rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego – europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Stara się o upowszechnienie tzw. „Raportu Witolda” z 1948 r., a także lobbuje na rzecz superprodukcji opowiadającej losy „Ochotnika do Auschwitz”. 17 września 2008 r. Fundacja zwróciła się do papieża Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji śp. rotmistrza Witolda Pileckiego.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.