"Jesus Christ Superstar" oprotestowany

Pewien rosyjski teatr muzyczny zawiesił sprzedaż biletów na znany musical Andrew Lloyda Webbera "Jesus Christ Superstar" w oczekiwaniu na decyzję prokuratury, która rozpatruje wniosek kilkunastu prawosławnych: uznali oni dzieło za ""obraźliwe".

Reklama

Dyrekcja teatru w Rostowie nad Donem czeka na decyzję prokuratury; ma ona zapaść w poniedziałek. We wniosku 18 osób zażądało odwołania tego musicalu, nazywanego też operą rockową, którego najbliższe przedstawienie miało się odbyć 18 października.

"Według nas postać Chrystusa jest potraktowana w tej operze w sposób kłamliwy z punktu widzenia chrześcijaństwa" - napisał jeden z autorów listu do prokuratury; jego słowa zacytowały liczne rosyjskie media internetowe. "Jeśli to ma być wystawiane, powinno otrzymać zgodę Patriarchatu" - dodał, podkreślając, że ta opera rockowa to "profanacja".

Spektakl przygotowany przez zespół z Sankt Petersburga już czterokrotnie był pokazywany w Rostowie nad Donem. "Jesus Christ Superstar" - musical z przełomu lat 1969/70 z muzyką Andrew Lloyda Webbera i tekstami Tima Rice'a - opowiada o ostatnim tygodniu życia Chrystusa.

Miejscowy przedstawiciel Kościoła prawosławnego Igor Pietrowski powiedział w telewizji, że sygnatariusze listu wyrazili swój prywatny punkt widzenia, którego Cerkiew nie podziela.

W środę do Dumy, izby niższej parlamentu Rosji, wniesiono projekt ustawy wprowadzającej odpowiedzialność karną za obrazę uczuć religijnych obywateli i bezczeszczenie świątyń.

To odpowiedź na akcję członkiń punkrockowej grupy Pussy Riot, które w lutym tego roku w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Swój występ nazwały "modlitwą punkową". Zostały skazane za to na dwa lata kolonii karnej.

W poniedziałek sąd ma rozpatrzyć ich skargę apelacyjną.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  2°C Czwartek
  rano
  6°C Czwartek
  dzień
  6°C Czwartek
  wieczór
  3°C Piątek
  noc
  wiecej »

  Reklama