Tym żył Kościół w 2012r.

Zobacz jakie były najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła na świecie w mijającym roku

STYCZEŃ

Nigeria. Islamska sekta Boko Haram 1 stycznia wydała chrześcijanom trzydniowe ultimatum na opuszczenie północnej Nigerii. Przez cały rok co i raz dochodziło w tym kraju do krwawych zamachów na chrześcijańskie kościoły i instytucje. Podobnie jak przed rokiem miały one miejsce w Boże Narodzenie. Zginęło ok. 12 osób. Pierwsza masakra miała miejsce w wiosce Peri niedaleko Potiskum, centrum przemysłowego w stanie Yobe, druga w Maiduguri w stanie Borno. Na południu Nigerii dominują chrześcijanie, a na północy muzułmanie, aż w 12 stanach obowiązuje islamskie prawo szariatu, gdzie prowadzi się swoistą misję eksterminacji wyznawców Chrystusa, tak aby ostatecznie doprowadzić do islamizacji całej Nigerii.

Ziemia Święta. W dniach 7-12 stycznia biskupi Europy i Ameryki Północnej z zespołu koordynującego pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej odwiedzili Gazę, Nablus, Jerozolimę i Galileę. W ramach pielgrzymki solidarności spotkali się ze zwierzchnikami i wiernymi lokalnego Kościoła. Głównymi tematami rozmów była aktualna sytuacja społeczna i polityczna oraz perspektywy pokoju na Bliskim Wschodzie w świetle demokratycznych aspiracji Egiptu, Syrii i innych krajów regionu, zagadnienia dotyczące dialogu międzyreligijnego oraz trudnej sytuacji Palestyńczyków, zwłaszcza kwestii mieszkaniowej. Na zakończenie wizyty biskupi zaapelowali o krzewienie dialogu i pokojowego współżycia Palestyńczyków i Żydów, gdyż dialogowi temu zagraża ekstremizm i nietolerancja.

Francja. USA. Ósmy, doroczny Marsz dla życia przeszedł 22 stycznia ulicami Paryża. Wspierana przez francuski episkopat publiczna manifestacja obrońców życia przyciągnęła rekordową rzeszę ok. 30 tys. Francuzów. Natomiast 23 stycznia w Waszyngtonie w „Marszu dla Życia”, wzięły udział dziesiątki tysięcy osób, reprezentujących różne wyznania i religie. Przewodniczący amerykańskiego episkopatu kard. Timothy Dolan, metropolita Nowego Jorku jednoznacznie skrytykował zapowiedzi administracji prezydenta Baraka Obamy wprowadzenia antykoncepcji do pakietu obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych pracowników wszystkich instytucji kościelnych. Dotyczyć to ma także refundacji zabiegów sterylizacyjnych i środków poronnych.

Szwajcaria. W dniach 26-28 stycznia odbyło się w Genewie doroczne spotkanie Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). Jego tematem były "Nowe wyzwania dla świadectwa Kościołów w Europie”. Na jego zakończenie uczestnicy podkreślili konieczność wspólnego świadectwa chrześcijan w obliczu nowych wyzwań duchowych, demograficznych, politycznych i gospodarczych w Europie. Wskazali też na potrzebę wspierania parafii i Kościołów lokalnych dotkniętych wynikającymi stąd zmianami.


LUTY

Włochy. W dniach 6-9 lutego odbyło się na Papieskim Uniwersytecie „Gregorianum” w Rzymie sympozjum nt. wykorzystania seksualnego w Kościele katolickim pod hasłem: „W kierunku uzdrowienia i odnowy”. Wzięli w nim udział przedstawiciele 110 konferencji episkopatów z całego świata oraz wyżsi przełożeni 30 zakonów. Przy okazji spotkania zainaugurowano Centrum na rzecz ochrony dzieci z siedzibą w Monachium w Niemczech. Podczas konferencji wysłuchano przedstawicieli ofiar, zapoznano się działaniami duszpasterskimi na rzecz uzdrowienia, zastanawiano się, jak - w kontekście prawa cywilnego i kanonicznego - reagować na nadużycia, zgłaszać je oraz im zapobiegać. Poruszono również takie kwestie jak pozytywna współpraca z mediami, promowanie spójnego i kompleksowego działania Kościoła wobec nadużyć.

Egipt. W Meet Bashar 15 lutego salafici spalili koptyjski kościół pw. Maryi i Abrahama. Pogromy chrześcijan w tej wiosce trwały od niedzieli 12 lutego. Udało się je uspokoić dopiero w wyniku nacisków ze strony Bractwa Muzułmańskiego, islamistycznego ugrupowania, które wraz z salafitami wygrało w Egipcie wybory parlamentarne.

Włochy. Pod hasłem: „Ewangelizacja dzisiaj: komunia i współpraca między Afryką a Europą. Osoba ludzka i Bóg: misja Kościoła głoszenia obecności i miłości Boga” w Rzymie odbyło się w dniach 13 - 17 lutego spotkanie z udziałem biskupów obu kontynentów. Wzięli w nim udział przedstawiciele episkopatów, należących do Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SCEAM) i do Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). W końcowym orędziu biskupi wskazali m.in. na bezprecedensowe doświadczenia, zwłaszcza z Półkuli Północnej, mówiące o odrzuceniu Boga lub o narastającej obojętności w świecie, w którym środki przekazu lansują często przygniatającą myśl relatywistyczną w krajach zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

TAGI| 2012, 2012 ROK

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
8°C Sobota
wieczór
wiecej »