Przywrócić religię w szkole!

Grupa krewnych jednego z argentyńskich bohaterów narodowych Facundo Quirogi i byłego prezydenta Ramona Castillo zażądała przywrócenia nauczania religii w szkołach prowincji Catamarca.

Reklama

Grupa krewnych jednego z argentyńskich bohaterów narodowych Facundo Quirogi i byłego prezydenta Ramona Castillo zażądała przywrócenia nauczania religii w szkołach prowincji Catamarca. W liście do ministra oświaty Raúla Estebana Gine podważyli oni słuszność decyzji miejscowego gubernatora w sprawie wycofania katechizacji ze szkół, uważając, że katechizacja ma za sobą “długą historię i jest częścią tożsamości kulturalnej prowincji”.

Autorzy listu przypomnieli o “silnym zakorzenieniu w religii katolickiej” tożsamości kulturalnej Argentyńczyków i podkreślili “silną tradycję szacunku i solidarności” narodu w przyjmowaniu licznych imigrantów bez “importowania ich rasy lub religii”.

Mieszkańcy prowincji powtórzyli też swą troskę o “przywrócenie w jak najszybszym okresie, jak to było dotychczas”, pełnej ważności konstytucji lokalnej, która w artykule 270 zapewnia nauczanie religii na wszystkich szczeblach instytucji oświatowych, stosownie do wyznania uczących się. Podkreślono, że artykuł ten zakłada szacunek i solidarność nawet dla wyznań mniejszościowych.

Konflikt na tle nauki religii w szkołach północno-zachodniej prowincji Catamarca wybuchł na początku tego roku, gdy pod wpływem żądań i nacisków miejscowej wspólnoty żydowskiej gubernator nakazał wycofanie katechizacji katolickiej ze szkół tego regionu. Zaproponował na to miejsce formułę “pośrednią”, której strona katolicka nie mogła przyjąć. W obliczu żądań diecezjalnego zespołu nauczania władze prowincji zgodziły się utrzymać katechezę, ale jako “działalność nadobowiązkową i do wyboru”.

Zarys projektu nowych zasad nauczania religii rząd lokalny omawiał z przedstawicielami wyznawców judaizmu, a także z ewangelikami, baptystami, świadkami Jehowy, mormonami i kilkoma innymi mniejszościowymi grupa religijnymi. Przedstawiciele kół katolickich zwrócili uwagę, że wszystkie te środowiska stanowią mniej niż 10 proc. ludności prowincji, która w przytłaczającej większości wyznaje katolicyzm.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
2°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
1°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama