Rada ds. Dialogu Religijnego wezwie do postu i modlitwy o pokój

KAI

publikacja 14.11.2001 18:58

Dzień Judaizmu, wezwanie do comiesięcznego postu i modlitwy w intencji pokoju i przygotowanie aktualnego zbioru dokumentów Kościoła na temat dialogu - to główne tematy obrad Rady Episkopatu ds. Dialogu Religijnego, które odbyły się 13 listopada w Warszawie.

Dzień Judaizmu, wezwanie do comiesięcznego postu i modlitwy w intencji pokoju i przygotowanie aktualnego zbioru dokumentów Kościoła na temat dialogu - to główne tematy obrad Rady Episkopatu ds. Dialogu Religijnego, które odbyły się 13 listopada w Warszawie.

Główne obchody Dnia Judaizmu 17 stycznia będą miały miejsce w tym roku w Lublinie. Na ten dzień Rada Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego przy współpracy z KAI przygotuje plakat ze zdjęciem Ojca Świętego odwiedzającego rzymską synagogę wraz z tekstem wygłoszonej wówczas modlitwy. Materiały liturgiczne, homilie i modlitwy na Dzień Judaizmu opracuje ks. prof. Waldemar Chrostowski. Sekretarz rady ks. dr Waldemar Szczerbiński przygotował na Dzień Judaizmu tekst o duchowości dialogu. Być może z Izraela przyjedzie na tę uroczystość naczelny rabin Izraela Meir Lau. Dzień później w polskim Kościele rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia).
Rada postanowiła skierować do biskupów prośbę, żeby wezwali wiernych swoich diecezji do postu i modlitwy raz w miesiącu w intencji pokoju na świecie. Rada poprosi także o poparcie tej inicjatywy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski kard. Józefa Glempa.Podczas spotkania Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego jej członkowie i konsultorzy postanowili przygotować dwa zbiory dokumentów Stolicy Apostolskiej na temat dialogu religijnego oraz dialogu z judaizmem. Ten drugi zbiór ma być dostępny w internecie i wydany w formie książkowej w nakładzie 2-3 tys. egzemplarzy. Byłoby to rozszerzenie książki wydanej w 1990 r. Dokumenty na temat dialogu z judaizmem przygotuje ks. prof. Waldemar Chrostowski, a na temat dialogu religijnego - ks. prof. Henryk Seweryniak, ks. prof. Łukasz Kamykowski i prof. Eugeniusz Sakowicz.Uczestnicy obrad zastanawiali się, co zrobić, żeby dialog religijny w Polsce przebiegał sprawniej i z większym pożytkiem? "Wiele mają tutaj do zrobienia dziennikarze" -
powiedział KAI bp Stanisław Gądecki. Bardzo ważną rolę mają do odegrania także szkoły. - Dobry pomysł to mówienie o mniejszościach religijnych w miejscowościach, w których żyły kiedyś np. wspólnoty żydowskie. W Lubelskiem takie inicjatywy spotkały się z dużym oddźwiękiem - powiedział biskup. Kolejny pomysł z Lublina to comiesięczne nabożeństwo w miejscach zagłady Żydów.- Dialog trzeba zawsze zaczynać od duchowości - podkreślił bp Gądecki.
Podczas obrad Rada Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego przyjęła do swego grona nowego członka mianowanego na początku października przez Konferencję Episkopatu Polski - bp. Tadeusza Pikusa. Zastąpił on odchodzącego wkrótce na emeryturę bp. Zygmunta Pawłowicza. Obecnie Rada składa się więc teraz z trzech biskupów: przewodniczącego Stanisława Gądeckiego, który kieruje Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem, bp Bronisława Dembowskiego - przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi oraz bp Tadeusza Pikusa, który kieruje Komitetem ds.
Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.W pracach Rady uczestniczy także 33 konsultorów - księży i świeckich. Są wśród nich wybitni teolodzy, religioznawcy i historycy, zaangażowani w dialog religijny.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona