Czy w Afganistanie umrze 100 tys. dzieci?

KAI

publikacja 10.12.2001 18:10

![][1]Rozpoczynająca się w Afganistanie zima może spowodować, że nie przeżyje jej ok. 100 tys. dzieci, bije na alarm ONZ-owski fundusz pomocy dzieciom UNICEF. Jak poinformował w Berlinie przewodniczący niemieckiego oddzialu UNICEF, Reinhard Schlagintweit, wygłodzone i wyczerpane dzieci mogą umierać nawet w wyniku tak banalnych chorób jak biegunka czy [1]: zdjecia/afganistan1.gif

Rozpoczynająca się w Afganistanie zima może spowodować, że nie przeżyje jej ok. 100 tys. dzieci, bije na alarm ONZ-owski fundusz pomocy dzieciom UNICEF. Jak poinformował w Berlinie przewodniczący niemieckiego oddzialu UNICEF, Reinhard Schlagintweit, wygłodzone i wyczerpane dzieci mogą umierać nawet w wyniku tak banalnych chorób jak biegunka czy odra.
W najbliższym czasie dla 300 tys. dzieci afgańskich potrzebna jest przede wszystkim odzież zimowa, a milion małych dzieci potrzebuje szczepionek, witaminy A i odżywek, powiedział dyrektor niemieckiej UNICEF. Jednocześnie poinformował, że w Afganistanie trzeba zainstalować 14 tys. ręcznych pomp, aby zapewnić dostęp 3,5 milionom mieszkańców tego kraju do wody. UNICEF chciałby też wysłać do Afganistanu zabawki i pomoce oświatowe oraz namioty z przeznaczeniem na opiekę psychospołeczną 30 tys. dzieci. Na te cele trzeba przeznaczyć do końca marca 220 mln. marek niemieckich. Dotychczas UNICEF dysponuje pieniędzmi na sfinansowanie połowy tych wydatków.
Według szacunków specjalnego pełnomocnika UNICEF ds. Afganistanu, Nigela Fishera trzeba podjąć "ogromne wysiłki", by opanować "daleko idącą katastrofę humanitarną". Po 20 latach władzy talibów sytuacja w kraju jest pod każdym względem dramatyczna. Pomoc humanitarna
potrzebna jest dla pięciu milionów Afgańczyków , powiedział ambasador UNICEF, który w tych dniach przebywał w Afganistanie. Mówiąc o tragicznej sytuacji mieszkańców kraju zwrócił uwagę, że według wstępnej ankiety przeprowadzonej wśród nich w dostępnych regionach, 89 proc. ludności musiało co najmniej raz zmienić miejsce pobytu, a 79 proc. ankietowanych było świadkami aktów przemocy. Równie wysoki jest procent dzieci cierpiących na zaburzenia psychiczne.
UNICEF zamierza do marca otworzyć szkoły publiczne. Pod rządami talibów w Afganistanie funkcjonowały jedynie szkoły koraniczne, natomiast szkoły prywatne prowadziły zajęcia na tajnych kompletach. Innym celem, jaki wymienił ambasador UNICEF, jest pomoc kobietom afgańskim tak, aby mogły ponownie uczestniczyć w życiu publicznym kraju. Podkreślił, że wszystkie kraje udzielających pomocy humanitarnej Afganistanowi są zgodne co do tego, że pomoc zaplanowana długofalowo może ustabilizować sytuację w tym kraju.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona