Laur dla ks. prof. M. Krąpca

KAI

publikacja 19.01.2002 21:26

![][1]Wybitny filozof o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec otrzymał 19 stycznia w Katowicach diamentowy laur umiejętności i kompetencji przyznany przez środowiska gospodarcze Katowic, Opola, Częstochowy i Bielska-Białej. To samo wyróżnienie odebrać miał także drugi laureat - strateg światowej polityki prof. Zbigniew Brzeziński, który swoją nagrodę odbierz [1]: zdjecia/krapiec1.jpg

Przyznawane od 10 lat diamentowe laury przeznaczone są dla wybitnych mężów stanu i autorytetów międzynarodowych, a wśród nagrodzonych są: Jan Paweł II, Javier Solana oraz arcybiskupi: Damian Zimoń i Alfons Nossol. Dziękując za wyróżnienie, o. prof. Krąpiec stwierdził, że istotą każdego narodu jest kultura, a więc: nauka, moralność, twórczość i religia. Laureat podkreślił, że Polsce potrzebna jest nauka, bo bez niej staniemy się jedynie sługami innych narodów, potrzebna jest moralność, by nie mówiono między narodami, że "Polak to łapownik", potrzebna jest także twórczość i religia, która jest ogniskową całej kultury.
W podobnym duchu wypowiedział się także prof. Brzeziński. Stwierdził, że Polsce potrzeba umiejętności i kompetencji, bo bez nich będziemy peryferiami Europy, potrzebna jest konsekwentne zwalczanie korupcji politycznej, a także praworządność, ale nie taka, która śmierć górników z kopalni "Wujek" uważa za "przypadek w wykonywaniu władzy".
- Amnezja historyczna prowadzi do zamazywania zasadniczych linii podziału pomiędzy tymi, którzy byli gotowi poświęcić się za wolność kraju, a tymi, którzy korzystali z ograniczenia tek wolności - podkreślił prof. Brzeziński i zauważył, że zaprzeczeniem demokracji jest zarówno warcholstwo, jak i nieograniczony monopol władzy, szczególnie w rękach środowiska, które jeszcze nie tak dawno wolność tępiło.
Wybitny dyplomata stwierdził również, że Polska znajduje się dziś w najlepszej sytuacji geopolitycznej w swej całej historii i choć koszty członkostwa w NATO i Unii Europejskiej są znaczne, to jednak należy je porównać do konsekwencji nie uczestniczenia w tych strukturach.
Podczas uroczystości w Katowicach wręczono także laury platynowe i złote. Wyróżniono nimi 26 osób, firm i instytucji. Laury platynowe otrzymali m.in. znany reżyser i wicemarszałek Senatu Kazimierz Kutz oraz były ambasador Polski w USA Jerzy Koźmiński. Złote laury w kategorii twórców i instytucji kultury otrzymali: Katolicka Rozgłośnia Radiowa "Fiat" z Częstochowy oraz nieobecny na katowickiej uroczystości ks. dr Zygmunt Lubieniecki z Opola.
Dominikanin o. Mieczysław Albert Krąpiec (ur. 1921) jest głównym twórcą tomistycznej lubelskiej szkoły filozoficznej. Opracował podstawowe zagadnienia kultury, takie jak: metafizyka, filozofia człowieka, filozofia polityki i teoria poznania. Jest wieloletnim profesorem i byłym rektorem Katolickiego Lubelskiego Uniwersytetu, wychowawcą kilku pokoleń polskiej inteligencji.
Zbigniew Brzeziński (ur. 1928) jest synem polskiego dyplomaty, ale w Polsce mieszkał zaledwie przez trzy lata. Już jako obywatel amerykański był doradcą administracji prezydentów: Kennedy'ego i Johnsona, a za czasów Cartera zajmował jedno z najważniejszych stanowisk w państwie - doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego. Jako jeden z pierwszych sformułował hipotezę o rozpadzie systemu komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Był jednym z najpoważniejszych głosów, wspierających wstąpienie Polski do NATO, a obecnie działa na rzecz wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona