Ekumeniczne prawosławie

![][1]Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper rozpoczął 10 maja wizytę w Jugosławii. Podczas pięciodniowego pobytu w Belgradzie kard. Kasper zamierza spotkać się ze zwierzchnikiem Serbskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Pawłem oraz przeprowadzi rozmowy z prezydentem kraju Vojislavem Ko [1]: zdjecia/kasper1.jpg (kard. Walter Kasper)

Reklama

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper rozpoczął 10 maja wizytę w Jugosławii. Podczas pięciodniowego pobytu w Belgradzie kard. Kasper zamierza spotkać się ze zwierzchnikiem Serbskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Pawłem oraz przeprowadzi rozmowy z prezydentem kraju Vojislavem Kostunicą.

Jest to pierwsza, służąca nawiązaniu kontaktów, wizyta przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan w Serbskim Kościele Prawosławnym. Kard. Kasper spotka się także z patriarchą Aleksandrii Piotrem VII, który obecnie przebywa z oficjalną wizytą w Kościele Serbii.

W wywiadzie telewizyjnym przeprowadzonym w związku z wizytami hierarchów Kościoła katolickiego i prawosławnego w Belgradzie, jeden z najbardziej szanowanych hierarchów Serbskiego Kościoła Prawosławnego bp Lavrentije z Sabac-Valjeva bronił ekumenicznych kontaktów swego Kościoła. Podkreślił, że ruch ekumeniczny służy "zbliżeniu Kościołów i umacnianiu solidarności panchrześcijańskiej". Europa musi oddychać dwoma płucami - zachodnim i wschodnim, przypomniał bp Lavrentije zwracając uwagę, że "oba są potrzebne, aby podtrzymać życie w Europie". Dlatego, jego zdaniem, również Unia Europejska musi uwzględnić chrześcijański wymiar kontynentu, a Kościoły nie mogą być spychane na margines.

Nawiązując do problemów ekumenizmu, prawosławny biskup serbski powiedział, że także prawosławie musi się uczyć, np. "praktycznego stosowania Ewangelii w dziedzinie humanitarnej". Opowiedział się też za tym, by prawosławie przyjęło katolicki system koadiutorów. Obecnie w Kościele prawosławnym biskupi sprawują swój urząd dożywotnio.

Patriarcha Piotr VII, który otrzymuje 10 maja doktorat honoris causa Wydziału Teologicznego Serbskiego Kościoła Prawosławnego, spotkał się w Belgradzie z premierem Grecji Costasem Simitisem. Patriarcha Aleksandrii wyraził ubolewanie z powodu nieszczęść, jakie w latach dziewięćdziesiątych musieli przeżyć mieszkańcy Bałkanów. Zapewnił, że Serbski Kościół Prawosławny oraz naród mogą zawsze liczyć na wsparcie całego prawosławia. Podczas uroczystości w belgradzkiej katedrze Piotr VII podkreślił nową aktywność misyjną w Patriarchacie Aleksandrii, która rozciąga się na całą Afrykę. Pokazuje to nową dynamikę założonego przez św. Marka Kościoła Aleksandrii, podkreślił patriarcha.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
-2°C Wtorek
rano
0°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
-1°C Środa
noc
wiecej »

Reklama