Komendant ustąpił

Komendant Gwardii Szwajcarskiej, Pius Segmüller, postanowił zrezygnować z pełnionej funkcji. Podczas spotkania z dziennikarzami 15 maja oświadczył, że pragnie w ten sposób umożliwić swoim dzieciom zdobywanie zawodu w kraju. Tego samego dnia Ursula Stämmer-Horst, która jest członkiem rady miejskiej w Lucernie i dyrektorem ds. bezpieczeństwa miasta oświadczyła, że od 1 listopada br. dotychczasowy ko

Komendant Gwardii Szwajcarskiej, Pius Segmüller, postanowił zrezygnować z pełnionej funkcji. Podczas spotkania z dziennikarzami 15 maja oświadczył, że pragnie w ten sposób umożliwić swoim dzieciom zdobywanie zawodu w kraju. Tego samego dnia Ursula Stämmer-Horst, która jest członkiem rady miejskiej w Lucernie i dyrektorem ds. bezpieczeństwa miasta oświadczyła, że od 1 listopada br. dotychczasowy komendant Gwardii Szwajcarskiej będzie komendantem policji w Lucernie.

Segmüller objął dowództwo gwardii papieskiej 1 sierpnia 1998 r. Trzy miesiące wcześniej jego poprzednik Alois Estermann oraz jego żona zostali zamordowani przez gwardzistę Sedrica Tornay'a, który później popełnił samobójstwo. Segmüller przypomniał, że już w chwili jego mianowania było wiadomo, że obejmuje dowództwo tylko na kilka lat. Komendant oświadczył też, że swojemu następcy pozostawia swoich podwładnych w dobrej formie. Po tragicznych wydarzeniach z 4 maja 1998 r. nastroje wśród gwardzistów ustabilizowały się. Zostały też wprowadzone pewne zmiany, z których pewne dopiero będą realizowane.

Istniejąca od 1506 r. Gwardia Szwajcarska stanowi osobistą ochronę Papieża i Pałacu Apostolskiego, strzeże granic państwa watykańskiego, a od niedawna jej członkowie towarzyszą Papieżowi w podróżach zagranicznych. Jednostkę specjalną z kantonów szwajcarskich powołał do swojej ochrony w Rzymie papież Juliusz II. Jako czyn szczególnie bohaterski, a zarazem jako moment narodzin najmniejszej armii świata uważa się walkę gwardzistów z żołnierzami cesarza Karola V podczas oblężenia Rzymu - tzw. sacco di Roma - z 1527 roku. W obronie papieża Klemensa VII zginęło wówczas 147 gwardzistów, a Papież musiał schronić się w zamku św. Anioła. Dla upamiętnienia tego faktu, co roku, w dniu 6 maja, na dziedzińcu św. Damazego w Watykanie, odbywa się przysięga nowych rekrutów. Gwardia liczy obecnie 23 podoficerów, 70 halabardników i 2 doboszy. Komendant ma rangę pułkownika, jest członkiem Rodziny Papieskiej i ma tytuł Szlachcica Jego Świątobliwości.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
13°C Poniedziałek
rano
19°C Poniedziałek
dzień
20°C Poniedziałek
wieczór
17°C Wtorek
noc
wiecej »