Odważnie ratowali uchodźców

Za uratowanie 400 uchodźców afgańskich załoga norweskiego frachtowca "Tampa" została odznaczona Medal em Nansena, przyznawanym przez UNHCR - urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Sekretarz generalny UNHCR, Ruud Lubbers podkreślił 20 czerwca podczas uroczystości w Oslo, że odznaczenie jest wyrazem uznania dla odwagi ludzi morza. Mimo gróźb rządu australijskiego wpłynęli oni

Za uratowanie 400 uchodźców afgańskich załoga norweskiego frachtowca "Tampa" została odznaczona Medalem Nansena, przyznawanym przez UNHCR - urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Sekretarz generalny UNHCR, Ruud Lubbers podkreślił 20 czerwca podczas uroczystości w Oslo, że odznaczenie jest wyrazem uznania dla odwagi ludzi morza. Mimo gróźb rządu australijskiego wpłynęli oni na wody terytorialne Australii, by ratować nieszczęśliwych, zdesperowanych ludzi.
Czyn załogi "Tampy" i jej kapitana Arne Rinnana jest "sygnałem alarmowym" przypominającym, że nie wolno "rozmiękczać sumienia", podkreślił Lubbers.

O przyznaniu Medalu Nansena załodze norweskiego frachtowca UNHCR zadecydowała już w marcu. Uzasadniając tę decyzję podkreślono, że kapitan, załoga i właściciel statku, Linie Wilhelma Wilhelmsena, wykazali wielką odwagę, wolę pomocy ludziom w tragicznej sytuacji. Nie myśleli przy tym o wysokich stratach finansowych, jakie ponieśli.

Uchodźcy afgańscy zostali uratowani 26 sierpnia ub. roku na Oceanie Indyjskim, u wybrzeży Australii. "Tampa" natychmiast zmieniła kurs, wzięła na pokład azylantów i - mimo zakazu wpłynięcia do Australii - zacumowałła z uchodźcami na należącej do Australii Wyspie Bożego Narodzenia. Po tygodniu spędzonym na norweskim frachtowcu uchodźcy zostali przewiezieni do Papui Nowej Gwinei, gdyż Australia nie chciała im udzielić azylu.

Medal Nansena nosi imię norweskiego dyplomaty i badacza Fridtjofa Nansena, który był pierwszym wysokim komisarzem UNHCR; jest przyznawany corocznie za szczególne zasługi w dziele pomocy uchodźcom. Jedną z odznaczonych jest katolicka zakonnica Joannes Klas, franciszkanka z USA. pracowała z uchodźcami w Hondurasie, a od 1992 r. w Gwatemali. Opiekowała się tam reintegracją uchodźców i poprawą ich warunków życia.

Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców został powołany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1952 r. Od stycznia 2001 r. Wysokim Komisarzem jest Ruud Lubbers, wybrany przez sekretarza generalnego ONZ, Kofiego Annana. Lubbers jest profesorem uniwersyteckim, specjalistą od spraw globalizacji. W latach 1982-92 był premierem Holandii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
wiecej »