Młodzi pielgrzymują na Grabarkę

KAI

publikacja 09.05.2003 06:01

Prawosławna młodzież z całej Polski spotka się jutro na Świętej Górze Grabarce w ramach trzydniowej pielgrzymki organizowanej już po raz 24. Święta Góra Grabarka k. Siemiatycz to największe prawosławne sanktuarium w Polsce. Co roku przyjeżdża tutaj kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Program pielgrzymki wypełni modlitwa i spotkania w grupach dyskusyjnych z zaproszonymi gośćmi. Młodzi rozmawiać będą o obyczajach i tradycjach w sakramentach, o miłości w życiu chrześcijanina, a także o świętych Ziemi Chełmskiej i o prawosławiu w Unii Europejskiej. Z powodu ogromnej popularności Grabarki - od kilku lat również wśród katolików - nazywana jest "prawosławną Jasną Górą". Nazywa się ją też Górą Krzyży - ze względu na dużą liczbę krzyży wotywnych i pokutnych, które pozostawiają w tym miejscu pielgrzymi. Tradycja głosi, że w czasie najazdu tatarskiego w XIII w. na Grabarce schronili się mnisi z monasteru w Mielniku. Przynieśli ze sobą ikonę Spasa Izbawnika. Imię to przejęła kaplica, a potem cerkiew. Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 r., kiedy to - jak głosi miejscowa legenda - grupa mieszkańców Siemiatycz, postępując za radą starca-wizjonera, znalazła na Grabarce schronienie przed epidemią cholery. To oni także zapoczątkowali zwyczaj przynoszenia krzyży wotywnych i ustawiania ich na górze. Teraz wzgórze jest pokryte lasem krzyży, na których znajdują się wypisane cyrylicą epitafia. W XIX w. na Grabarce wybudowano drewnianą cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego, w której już w naszym stuleciu freski malowali m.in. Jerzy Nowosielski i Adam Stalony-Dobrzański. W lipcu 1990 r. świątynia spłonęła, podpalona ze złości przez złodzieja, któremu nie udało się ukraść samochodu. Na jej miejscu postawiono murowaną cerkiew, podobną do poprzedniej. W 1947 r. na Grabarce otwarto klasztor żeński św. Marii i Marty. W latach osiemdziesiątych odrodził się wśród polskich wyznawców prawosławia zwyczaj pieszych pielgrzymek na Grabarkę. Największe przychodzą z Białegostoku, Bielska Podlaskiego i Hajnówki. Młodzież przyjeżdża na Świętą Górę na coroczne zjazdy w połowie maja, a także na obozy i kursy "pisania" ikon (w tradycji prawosławnej ikony są "pisane" i powstają jako wynik modlitwy i kontemplacji).

XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę (program)

PIĄTEK 09.05.2003 18.00 - Wieczernia. Poświęcenie wody. 20.00 - Uroczyste rozpoczęcie Pielgrzymki (przed cerkwią). 20.30 - Kolacja i wieczór zapoznawczy w grupach (pole namiotowe). 21.00 - Spotkanie plenarne (powitanie i wystąpienia gości, referat na temat motta Pielgrzymki, wprowadzenie do grup dyskusyjnych) (dolina koło pola namiotowego). 22.00 - Przeniesienie i poświęcenie Krzyża (przy cerkwi). 23.00 - Panichida na grobach śp.śp. arcybiskupa Aleksija i ihumenii Barbary (cmentarz za cerkwią). 23.30 - Akafist ku czci Zmartwychwstania Pańskiego. Akafist ku czci św. męczennika Młodzieńca Gabriela. Spowiedź (przy cerkwi). SOBOTA 10.05.2003 6.45 - Pobudka. 7.00 - Modlitwy poranne (przy cerkwi). 7.30 - Święta Liturgia. 9.30 - Śniadanie. 10.30 - "100 pytań do..." (dolina koło pola namiotowego). 13.00 - Obiad i czas wolny. 14.00 – Spotkanie w tematycznych grupach 15.30 – Konkurs teologiczny 18.00 - Wieczernia. 19.00 - Kolacja. 20.00 - Ognisko (obok pola namiotowego). 22.30 - Utrenia. Spowiedź. Święta Liturgia. NIEDZIELA 11.05.2003 8.00 - Pobudka. 8.30 - Modlitwy poranne (przy cerkwi). 9.00 - Święta Liturgia. 12.30 - Obiad. 13.30 - Podsumowanie i zakończenie Pielgrzymki (obok Domu Pielgrzyma). MOTTO: JEREMIASZA 13,16 Tematy grup dyskusyjnych: 1. Obyczaje i tradycja w sakramentach 2. Prawosławie w Uni Europejskiej 3. „Miłość” w życiu chrześcijanina 4. Nowi Święci – Swięci Ziemi Chełmskiej
Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona