Opodatkować opodatkowane

SDPL nei ustaje w zgłaszaniu jako własne znanych z najgorszych lat PRL pomysłów na "uzdrawianie" finansów kościelnych. Gazeta Poznańska informuje: Socjaldemokracja Polska chce ograniczyć przywileje finansowe Kościoła. Opodatkowane mają być jego wszystkie dochody - również te, które pochodzą z niedzielnych tac.

Ile zaś zarabia ksiądz? Oficjalnie niewiele, bo ok. 1000 złotych netto. Ale nikt nie liczy wpływów dodatkowych takich jak ofiary za śluby, chrzty, pogrzeby, przygotowanie dokumentów do sakramentów itp. Te pieniądze również powinny być zdaniem lewicy opodatkowane. - Nie możemy się z tym zgodzić, gdyż pieniądze, które wierni przekazują nam w formie ofiar są już opodatkowane - twierdzi ks. Henryk Nowak. - Wierni sami decydują komu i ile chcą przekazać. Księża twierdzą także, że wprowadzenia i tak ich zdaniem absurdalnych przepisów, spowoduje pogorszenie się obecnie trudnej sytuacji Kościoła i poszczególnych parafii. - Trudno jednak mówić o czymś, co jest dopiero w sferze planów. Jak będzie konkretny projekt, na pewno się do niego ustosunkujemy - twierdzi ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu. Władze Kościoła podkreślają, że państwo w żaden sposób nie dotuje Kościoła ponad wydatki na remonty zabytkowych budynków i kościołów. I to zaledwie w kilku procentach. Darowizny, których... nie ma? Od 1 stycznia 2004 r. od podstawy podatku można odliczyć tylko 350 zł na darowiźnie dla Kościoła. I także ten zapis SdPl chce zlikwidować. Dlaczego? - Budżet państwa traci corocznie ogromne pieniądze na fikcyjnych darowiznach . Trzeba zrobić z tym porządek - stwierdziła Jolanta Banach, szefowa klubu SdPl. - To absurd - twierdzą księża. - W Wielkopolsce w ubiegłym roku było tylko kilka darowizn W Archidiecezji Poznańskiej - żadnej - dodaje ksiądz Ekonom. - Oszukiwanie państwa jest grzechem. Każdy o tym wie - twierdzi natomiast Marian Marczewski, poseł SdPl. - Trzeba też rozgraniczyć wiarę i to co się dzieje w polskich podatkach. Państwo może tutaj sporo zyskać. Podobnego zdania jest Stanisław Stec z SLD. - System podatkowy w stosunku do Kościoła, różnych instytucji kościelnych trzeba ujednolicić. Darowizny, odpisy i ulgi - muszą być jasno określone - twierdzi poseł SLD.

Dowód być musi

W urzędzie skarbowym uzyskać można informację, że darowiznę na Kościół odlicza się nie od podatku, lecz od dochodu. By odliczyć od dochodu darowiznę na kult religijny, podatnik zobowiązany jest okazać dowód wpłaty na konto bankowe, ze sprecyzowanym celem darowizny a ustawowo dochód podatnika do opodatkowania można pomniejszyć maksymalnie o 350 złotych.
«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
14°C Piątek
dzień
wiecej »