Polska w drodze do Maryi

W lipcu i sierpniu z praktycznie, każdego zakątka Polski wyruszają pątnicy, którzy pragną swój trud wielodniowych zmagań z upałem, deszczem, odciskami na stopach oraz innymi słabościami, ofiarować Matce Bożej na Jasnej Górze.

Mimo całej wojskowej otoczki ich wędrówki, to przede wszystkim jest dla nich przeżycie religijne. Żołnierzami opiekuje się czterech księży i kleryk. Hasłem pielgrzymki są słowa "Oto wszystko czynię nowe". Żołnierze słuchają konferencji przygotowujących ich do sakramentu pokuty oraz do Eucharystii, a także biorą udział w kursie przedmałżeńskim. - Na pielgrzymkę zgłaszają się na ochotnika, ale nie wszyscy chętni mogą iść, bo ktoś musi zostać w jednostce - mówi ks. Iwański. A chętnych jest dużo, ponieważ służba wojskowa trwa tylko rok, więc na taką pielgrzymkę można iść tylko raz w życiu.

Biegiem, rowerem i konno

Do Częstochowy pielgrzymuje się nie tylko pieszo. Większość pielgrzymów i turystów, którzy odwiedzają sanktuarium, przyjeżdża samochodami i pociągami, ale zdarzają się także nietypowe środki transportu jak np. w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kawalerzystów. Ułani co roku konno przybywają na Jasna Górę. Również rowerowe pielgrzymki przeżywają swój rozkwit. Z roku na rok na Jasnej Górze pojawia się ich więcej. Tylko w 2003 r. odnotowano ich aż 49, wzięło w nich udział ponad 1,3 tys. osób. Co roku największą pielgrzymkę z udziałem ok. 200 cyklistów organizuje Katolicki Klub Sportowy Alpin z Rzeszowa. Organizatorzy podkreślają, że rowerowa pielgrzymka to także bardzo trudna forma pokuty, która wymaga wiele wysiłku i wcześniejszego treningu. Rowerowi pielgrzymi z klubu Alpin pokonują codziennie ok. 100 kilometrów. Ich trasy w dużej części prowadzą przez górzysty teren. Pielgrzymi-cykliści promują w ten sposób także zdrowy tryb życia i kolarstwo. Natomiast z parafii w Ostrowie Wielkopolskim w swą coroczną pielgrzymkę wyrusza kilkunastu biegaczy. Do ostrowskich maratończyków po drodze dołączają do lekkoatleci z Ostrowia i Kobierna, a w Częstochowie spotkają się z biegaczami z Ostrzeszowa. Docierają wieczorem na Jasną Górę, a rankiem następnego dnia z powrotem biegną do Ostrowa. Łączna długość ich trasy wynosi 320 kilometrów. Jest to pielgrzymka sztafetowa, biegacze zmieniają się co 5 kilometrów. W tym roku maratończyków pobiegli w intencji mieszkańców Ostrowa z okazji 600-lecia miasta.

Piesi jednak górą

Jednak najbardziej rozpowszechnioną formą pielgrzymowania, obok autokarowych, pozostaje piesze wędrowanie. W okresie wakacyjnym Jasna Góra przeżywa trzy uroczystości, na które przychodzi kilkanaście dużych grup pielgrzymkowych. Na odpust Matki Bożej Szkaplerznej, 16 lipca, docierają wierni z Piotrkowa Trybunalskiego, Poznania (w 70. pielgrzymce wzięło udział ponad 3 tys. osób), Przemyśla (prawie 2 tys. pątników), Rozprzy, Kamieńska, Gorzkowic, Popowa, Kleszczowa i Trzebuni. Natomiast uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, gromadzi każdego roku około 100 tys. wiernych. W 2003 r. w 52 pielgrzymkach dotarło ponad 104 tys. pątników. Do najliczniejszych grup należały: 292 Pielgrzymka Warszawska, 25 Pielgrzymka Radomska, oraz 23 Pielgrzymka Krakowska. Piesi pątnicy stanowią też większość pielgrzymów, którzy przybywają 26 sierpnia do sanktuarium na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Grupy należą na ogół do mniej licznych niż te, które docierają w pierwszej połowie sierpnia. Pątnicy pokonują także mniej kilometrów. Wyjątek stanowi pielgrzymka tarnowska, w której wędruje ponad 10 tysięcy osób i która w ciągu 9 dni przemierza ponad 200 km. Sporą grupę stanowią także uczestnicy pielgrzymki opolskiej, łódzkiej i sosnowieckiej.
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »