Watykan na Biennale w Wenecji

Biblijny początek świata to główny temat przygotowanej przez Stolicę Apostolską ekspozycji na rozpoczynającym się dzisiaj 55. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. Ogromne zainteresowanie wzbudza prezentacja Watykanu, który bierze udział w tym święcie sztuki po raz pierwszy.

Reklama

Tematem ekspozycji jest opis stworzenia z Księgi Rodzaju. O jej strukturze mówi Micol Forti, dyrektorka działu zbiorów sztuki współczesnej Muzeów Watykańskich:

„Chcieliśmy poddać refleksji zwiedzających trzy momenty, ale także osobisty sposób odczytywania tekstów biblijnych przez artystów: moment stworzenia, moment nieuporządkowania, czyli chaosu, i moment nowego narodzenia, nowej nadziei, nowej ludzkości” – powiedziała Micol Forti.

Satysfakcji z udziału Stolicy Apostolskiej w biennale nie kryje kard. Gianfranco Ravasi. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury wskazuje także na sens i przesłanie nieustannego dialogu między wiarą i sztuką, który podkreśla watykańska ekspozycja:

„Chodzi o skuteczne odbudowanie zerwanego kiedyś dialogu, rodzaju rozwodu, braku konsensusu, który dokonał się między sztuką a wiarą przede wszystkim w minionym wieku. Ten rozwód nie był całkowity i absolutny, bo cały czas utrzymywane były wzajemne relacje. Te same «alimenty» przechodziły z jednej strony na drugą. I my na biennale w Wenecji chcemy pokazać prawdziwy dialog między komponentem religijnym z jednej strony, a sztuką, z jej nową formą gramatycznego wyrazu, z drugiej. Z tego powodu podkreślamy ogromne znaczenie tego doświadczenia, które nawiązuje do bardzo starej, wielkiej tradycji sztuki i wiary, sióstr idących razem drogą kultury” – powiedział kard. Ravasi.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  1°C Poniedziałek
  dzień
  1°C Poniedziałek
  wieczór
  -1°C Wtorek
  noc
  -1°C Wtorek
  rano
  wiecej »

  Reklama