Merkel świadczy nie-codziennie?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel próbuje odpierać krytykę, że kierowana przez nią partia CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna) nie jest dostatecznie chrześcijańska, ani katolicka. "CDU pozostaje wierna chrześcijańskiemu wizerunkowi człowieka, nie rości sobie jednak pretensji aby być jedyną reprezentacją chrześcijan czy katolików” - powiedziała Merkel w rozmowie z jednorazowo wydanym magazynem „Credo”.

Reklama

"Jeśli większość społeczeństwa nie wynosi chrześcijaństwa z domu, wówczas żadna partia nie może go uczynić chrześcijańskim, bo to może sprawić tylko rodzina i Kościoły" – słowa pani kanclerz przytoczyła niemiecka agencja katolicka KNA. Zdaniem Angeli Merkel coraz większą sekularyzację społeczeństwa trzeba przyjąć jako szansę, gdyż w tej sytuacji trzeba „na nowo wyjaśniać wiarę i Kościół”. Jest to również nowym zadaniem dla chrześcijan, aby „innym mówili o swojej wierze”. – Swoją wiarę trzeba wyrażać z pewną radością – jednak w polityce nie można tego czynić codziennie - powiedziała Merkel.

W rozmowie z „Credo” kanclerz Niemiec mówiła też o swojej wierze, której nie zmienił piastowany przez nią urząd. Jej osobiste życie wiarą, to modlitwa i czytanie oraz rozważanie tekstów religijnych. Przyznała, że do kościoła chodzi rzadko, gdyż – jak wyjaśniła - każde jej publiczne pojawienie się zwraca uwagę, zatem „nie chce zaburzać ludziom spokoju niedzielnego poranka”.

Magazyn „Credo” jest jednorazową publikacją wydaną z okazji Roku Wiary. Nakład pisma, dołączonego bezpłatnie do kilku największych tytułów gazet, wynosi milion egzemplarzy. Wydawcami, we współpracy z watykańskim dziennikiem „L’Osservatore Romano”, są biskup diecezji Eichstätt, Gregor Maria Hanke oraz pisarz i publicysta Peter Seewald. Publikacja została sfinansowana wyłącznie ze składek.

- Chcielibyśmy, aby ta publikacja stała się impulsem dla mediów katolickich – określił cel „Credo” Peter Seewald w rozmowie z KNA. Jego zdaniem Kościół katolicki, korzystając z mediów, powinien bardziej zatroszczyć się o tych ludzi, którzy nie w każdą niedzielę chodzą do kościoła. Dlatego „Credo” ma profil wyraźniej katolicki, jak również został tak zredagowany, żeby jego przesłanie katolickie dotarło do każdego.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

 • micked
  20.06.2013 13:14
  Pani kanclerz "do kościoła chodzi rzadko, gdyż każde jej publiczne pojawienie się zwraca uwagę"

  To co ma powiedzieć Papież, który w kościele pojawia się codziennie, a również zwraca swoją osobą uwagę...
 • olka
  20.06.2013 19:23
  "chrześcijan CZY katolików" - czy to znaczy, że my katolicy to już chrześcijanami, według Babci Merkel nie jesteśmy? Nie rozumiem tego rozróżnienia...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  0°C Czwartek
  rano
  2°C Czwartek
  dzień
  3°C Czwartek
  wieczór
  4°C Piątek
  noc
  wiecej »

  Reklama