Deklaracja Praw Człowieka Poczętego

Przedstawiciele Kościoła katolickiego, prawnicy, politycy oraz członkowie stowarzyszeń rodziców i organizacji pozarządowych w Meksyku podpisali Deklarację Praw Człowieka Poczętego.

Reklama

Jest to odpowiedź na toczącą się w tym kraju dyskusję w sprawie zmian w prawie dotyczących możliwości dokonywania aborcji. Dokument podkreśla przede wszystkim, że każde dziecko poczęte jest pełnoprawnym człowiekiem, który ma prawo do życia. Deklaracja jest wynikiem pracy ponad stu specjalistów w dziedzinie prawa, bioetyki, medycyny oraz oświaty i wychowania, którzy od czerwca rozważali zagadnienie prawa do życia osób od chwili poczęcia. Głównym inicjatorem projektu jest rektor sanktuarium w Guadalupe ksiądz prałat Pedro Agustin Rivera Diaz. Pełny tekst Deklaracji trafi do meksykańskiego Kongresu jako głos w dyskusji w sprawie poprawki do obowiązującej obecnie Ogólnej Ustawy o Zdrowiu i do art. 4 Konstytucji Meksykańskiej. Dokument trafi także do różnych instytucji zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych w Meksyku oraz do organizacji międzynarodowych, łącznie z ONZ i UNESCO. Jedna z sygnatariuszek dokumentu posłanka Beatriz Garcia Reyes podkreśla, że obrona życia i praw osób najbardziej bezbronnych, jakimi są dzieci poczęte, ma wymiar ponadczasowy. Jak wyjaśniła, reforma ustawy o zdrowiu konieczna jest także po to, aby ściśle określić w prawie dziecko poczęte jako jednostkę i osobę. W deklaracji zaproponowano również ogłoszenie przypadającej 8 grudnia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny jako Światowego Dnia Dziecka Poczętego. Ma to na celu wspieranie kultury szanującej życie ludzkie od jego poczęcia aż po naturalną śmierć.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław M.
  05.09.2007 12:28
  Tekst Deklaracji znajduje się na stronie Projektu http://www.derechosdelconcebido.org.mx/declaracion.html
  oczywiście w jęz. hiszpańskim. Dostępna jest również ulotka promująca tę inicjatywę oraz przypominająca iż 8 grudnia jest Światowym Dniem Praw Dzieci Poczętych.
  A tu jest logo Projektu:
  http://www.derechosdelconcebido.org.mx/imagenes/Logo-derechos-del-concebido.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -3°C Niedziela
  dzień
  -2°C Niedziela
  wieczór
  -4°C Poniedziałek
  noc
  -5°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »

  Reklama