Fukurokuju

Japoński bóg szczęścia, bogactwa i długowieczności.

Reklama

Fukurokuju należy do grupy siedmiu, bardzo popularnych w Kraju Kwitnącej Wiśni bogów szczęścia, zwanych shichi-fukujin.

Zazwyczaj przedstawia się go jako łysego, długobrodego starca, podpierającego się laską pielgrzyma, na której zawieszonej ma zwoje świętych pism. Na nich – jak mówią legendy – zapisana ma być długość życia każdego ze śmiertelników, choć czasem spotkać się można z podaniem, w którym mowa, iż na zwojach tych zapisano całą wiedzę świata.

Fukurokuju ma także nienaturalnie długie czoło, które symbolizuje jego mądrość, a co za tym idzie dobroć.

Już samo imię wskazuje na zakres jego obowiązków. Fuku w języku japońskim oznacza szczęście, roku to bogactwo, a ju – długowieczność. O to właśnie modlą się do niego pobożni Japończycy i to symbolizują towarzyszące mu czasem zwierzęta - jeleń, żółw lub żuraw.

Co ciekawe bóstwo to pochodzi z Chin, ale podobnie rzecz ma się z innymi shichi-fukujin. Np. bogini urody i muzyki Benten to japońska odpowiedniczka hinduskiej Saraswati, zaś bóg bogactwa Bishamon to nikt inny, jak buddyjski strażnik północy Waiśrawana. Gdy jednak idzie o Fukurokuju sprawa jest nieco bardziej złożona...

Czasem widzi się w nim chińskiego filozofa, który miał żyć naprawdę i zdobyć taką wiedzę, że potrafił egzystować bez spożywania jakichkolwiek pokarmów. Czasem znów spotkać można się z opinią, iż był on taoistycznym pustelnikiem żyjącym w erze dynastii Song, który okazał się być reinkarnacją taoistycznego boga Xuanwu. Ale istnieją także opowieści o Fukurokuju, który miał być inkarnacją Bieguna Południowego. Wówczas można go utożsamić z chińskim władcą Gwiazdy Długowieczności, czyli ze - znanym z mitologii Państwa Środka - Starcem Bieguna Południowego.

Jedno jest pewne – Japończycy i dziś wierzą, że Fukurokuju to jedyny spośród siedmiu bogów szczęścia, który potrafi wskrzeszać zmarłych.

Obecnie pełni on często rolę figurki, czy wręcz maskotki, przynoszącej szczęście. Można go także spotkać w towarzystwie pozostałych shichi-fukujin, do których - poza wymienionymi już Benten i Bishamonem – zalicza się także Daikoku, Hoteia, Ebisu i Jurojina.

W sztuce całą tę boską, przynoszącą szczęście siódemkę, przedstawia się jako płynących „na tzw. statku skarbów (takarabune), którym w Nowy Rok przybywają z niebios do świata ludzi” – czytamy w elektronicznej wersji PWN-owskiej encyklopedii „Religia”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -1°C Poniedziałek
  noc
  -2°C Poniedziałek
  rano
  1°C Poniedziałek
  dzień
  2°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »

  Reklama