O Soborze Watykańskim II na Wydziale Prawa i Administracji UŚ

Publicyści Paweł Milcarek i Tomasz Terlikowski oraz ks. prof. Jerzy Szymik byli gośćmi spotkania zatytułowanego „Sobór Watykański II w dialogu XXI wieku", jakie odbyło się 12 marca na Uniwersytecie Śląskim z inicjatywy studentów historii.

Reklama

Prelegenci wraz ze studentami zastanawiali się nad zmianami, które przyniósł Sobór Watykański II, jak również nad jego znaczeniem dla współczesnej rzeczywistości. Optymizm płynący z Soboru, na co zwrócił uwagę Tomasz Terlikowski, dotyczył przede wszystkim sfery języka. – Intencją ojców Soboru nie była zmiana treści nauczania, a jedynie szukanie znaków czasu, jakie mogłyby pomóc lepiej zrozumieć naukę Kościoła – mówił publicysta. – Kościół był i jest wyraźnym znakiem sprzeciwu – podkreślił. Terlikowski postawił też pytanie o to, na ile ten bardzo otwarty język okazał się adekwatny do treści oraz w jakim stopniu został wykorzystany. O soborowym optymizmie mówił również ks. Jerzy Szymik. – Zestawienie słów optymizm – pesymizm jest w tym przypadku zbyt blade. O wiele bliższa jest mi para słów: nadzieja – rozpacz. Sobór pokazał, że możliwa jest w ogóle rozmowa Kościoła ze światem, że Kościół i świat mają sobie wiele do zaoferowania. W rozmowie niezwykle ważne jest jednak zachowanie tożsamości obu partnerów – podkreślał ks. Profesor. Jak zauważyli prelegenci, w interpretacji z lat 70. czy 80. mogło się wydawać, że Sobór Watykański II jest dzieckiem swoich czasów, jest konsekwencją marca roku 1968. – Dzisiaj, w dobie, gdy wszystkie polityczne mrzonki lat 60. legły w gruzach, a propozycje ponowoczesne mają do zaproponowania już tylko konsekwentną rozpacz, przesłanie soborowe jest aktualne. Kościół wciąż ma do zaproponowania nadzieję – mówił ks. Szymik. Panel dyskusyjny w auli Wydziału Prawa i Administracji był kolejnym spotkaniem z cyklu „Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy”, jakie organizuje powstające przy Uniwersytecie Śląskim Stowarzyszenie Humanistyczne. Inicjatorem stowarzyszenia jest Sekcja Rybnicka Studenckiego Koła Naukowego Historyków UŚ. Nowa organizacja ma w swoim założeniu grupować absolwentów kierunków humanistycznych, a także naukowców i pasjonatów historii. – Na początku roku w mediach często się pojawiał temat soborowej recepcji. Wiele rozmawialiśmy też o tym w gronie naszego koła. Między innymi stąd dzisiejsze spotkanie – mówi Janusz Mokrosz, prezes Stowarzyszenia Humanistycznego. Poprzednia dyskusja panelowa odbyła się w Rybniku 28 lutego i dotyczyła tematu „Czy istnieje naród Śląski?”.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

 • stalesu
  13.03.2008 12:30
  Pytanie do autora notki - red. Milcarek tam tylko ładnie wyglądał czy może coś powiedział? Warsztat dziennikarski, nie ma co.
 • HB
  13.03.2008 15:12
  Dr Milcarek powiedział i to dużo ważnych rzeczy. GN widocznie jest świętszy od papieża i wycina tradycjonalistę. Kto chce poznać wypowiedź dr. Milcarka niech szuka w sieci - jest.
 • zben
  15.03.2008 02:08
  Czytalem pare tekstow Milcarka, więc jestem pewien, że i tam mówil coś, co by nam pomoglo lepiej jeszcze poznać ducha i przeslanie Soboru Watykańskiego II.
 • porys
  18.03.2008 21:33
  komentarz P. Milcarka:
  http://milcarek.blogspot.com/2008/03/we-trzech-o-vaticanum-ii.html
  Najciekawsze:
  zy w grę wchodzi jakaś już prawie niezawiniona blokada w mózgu? Sam nie wiem, ale co powiedzieć na przykład o takim przypadku, gdy pewne wpływowe katolickie medium otrzymawszy propozycję patronatu medialnego nad albumowym wydaniem Ducha liturgii kard. Ratzingera, odpowiada: "nie, bo to ma wydźwięk lefebrystowski"? Tak właśnie, drodzy państwo, myślą w tej redakcji: czas bronić trzódki czytelników przed lefebvrystowskimi wybrykami ich Papieża. Boki zrywać czy raczej łapać się za głowę?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  7°C Piątek
  wieczór
  5°C Sobota
  noc
  4°C Sobota
  rano
  5°C Sobota
  dzień
  wiecej »

  Reklama