Boliwia: Dialog wbrew trudnościom

Mimo niesprzyjającej atmosfery politycznej i braku postępów w negocjacjach Kościół w Boliwii nadal będzie aktywnie wspierał narodowy dialog.

Reklama

Poinformował o tym sekretarz generalny tamtejszego episkopatu, bp Jesús Juárez. Od wielu tygodni boliwijski Kościół, na prośbę prezydenta Evo Moralesa, próbuje pośredniczyć w rozmowach między populistycznym rządem a prefektami zbuntowanych departamentów pragnących większej autonomii. Długotrwały kryzys zagrażający integralności państwa próbuje zażegnać także międzynarodowa dyplomacja. W specjalnym komunikacie sekretarz boliwijskiego episkopatu zwraca uwagę na niemalejące przeciwności uniemożliwiające dialog. Chodzi w pierwszym rzędzie o stały brak zaufania po obu stronach, czemu towarzyszą wojownicze deklaracje niesłużące klimatowi rozmów. Problemem jest także brak sprecyzowanych kompetencji, zarówno gdy chodzi o delegacje, jak i negocjatorów. „W imię Boga, który jest Ojcem wszystkich i dawcą życia, gorąco nawołujemy do zaprzestania konfrontacji, która może prowadzić do przemocy” – czytamy w komunikacie. Episkopat wzywa przywódców wszystkich sił społecznych i politycznych do odpowiedzialności i do powstrzymania się od prowokacji eskalujących napięcia. „Kościół jest żywo zainteresowany rozwiązaniem istniejących problemów oraz utrzymaniem demokracji wraz z jej instytucjami, a nade wszystko wspieraniem jedności i solidarności wśród Boliwijczyków” – dodał bp Juárez.

«« | « | 1 | » | »»
 • dorota
  03.05.2008 14:49
  Jan PawełII wskazywał niejednokrotnie w bardzo trudnych momentach historii zawsze na rozwiązania bez przemocy, dialog, dialog jeszcze raz dialog, tak postępował kierując się drogą dialogu,mającym swe źródło w miłości.Zatem skoro pozostawił nam doskonały wzór,i w tej jakże trudnej materii,naśladujmy Go resztę pozostawmy Bogu,On będzie naszym mentorem("dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych").
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -3°C Niedziela
  noc
  -5°C Niedziela
  rano
  -4°C Niedziela
  dzień
  -3°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »

  Reklama