USA: Kościół w sprawie krachu finansowego

Pięć zasad katolickiej nauki społecznej przypomniał Kościół w USA w związku z gwałtownym kryzysem finansowym, jaki dotknął ten kraj i wywołał reperkusje w światowej gospodarce.

Po załamaniu giełdowym na Wall Street przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Sprawiedliwości Wewnętrznej i Ludzkiego Rozwoju wystosował do waszyngtońskiej administracji i kongresu specjalny list. Bp William Murphy zawarł w nim pięć zasad pomocnych w przezwyciężaniu kryzysu gospodarczego. Pierwsza z nich to wzięcie pod uwagę ludzkiego i moralnego wymiaru krachu. Jest on skutkiem nadmiernego pragnienia zysków i związanego z tym ryzykownego wejścia w sferę spekulacji finansowych nie liczących się z niczym i z nikim. W liście przypomniano, że tak jak sam kryzys dotknie w pierwszym rzędzie konkretnych ludzi, tak też decyzje w sprawie jego przezwyciężenia powinny brać pod uwagę ich negatywne skutki społeczne. Druga zasada przypomniana w liście do amerykańskich polityków to odpowiedzialność i przejrzystość w życiu publicznym. Trzecia to świadomość korzyści i ograniczeń wolnego rynku. Wymaga to odnowienia instytucjonalnych narzędzi monitorowania oraz korygowania gospodarki i sfery finansów, o ile taka ingerencja staje się niezbędna. Czwarta zasada łączy solidarność z dobrem wspólnym, co w tym konkretnym przypadku domaga się ochrony najsłabszych grup społecznych. Natomiast piąta – pomocniczość – wskazuje na odpowiedzialność każdego z uczestników rynku za spełnianie własnych powinności. „Jeśli tego nie czynią – czytamy w liście – wyższe instancje, w tym rząd, powinny interweniować, by zrobić to, z czego nie zdołały się wywiązać instytucje prywatne”. Bp Murphy przypomniał także nauczanie Jana Pawła II z encykliki Centesimus annus, gdzie wskazuje się na potrzebę społecznej i państwowej kontroli rynku, aby ten zaspokajał podstawowe potrzeby całego społeczeństwa.

«« | « | 1 | » | »»
 • Magdalena
  01.10.2008 19:08
  Dodalabym przypomnienie spoleczenstwu o siodmym przykazaniu "nie kradnij", czyli nie zaciagaj kredytow jesli wiesz ze nie bedziesz mogl ich splacic. Instytucje finansowe nie powinny promowac stylu zycia na kredyt, ale czerpia z tego ogromne profity agresywnie promujac zycie na kredyt i nie liczac sie z brakiem edukacji finansowej swoich klientow.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  23°C Piątek
  wieczór
  20°C Sobota
  noc
  16°C Sobota
  rano
  25°C Sobota
  dzień
  wiecej »