USA: Kościół w sprawie krachu finansowego

Pięć zasad katolickiej nauki społecznej przypomniał Kościół w USA w związku z gwałtownym kryzysem finansowym, jaki dotknął ten kraj i wywołał reperkusje w światowej gospodarce.

Reklama

Po załamaniu giełdowym na Wall Street przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Sprawiedliwości Wewnętrznej i Ludzkiego Rozwoju wystosował do waszyngtońskiej administracji i kongresu specjalny list. Bp William Murphy zawarł w nim pięć zasad pomocnych w przezwyciężaniu kryzysu gospodarczego. Pierwsza z nich to wzięcie pod uwagę ludzkiego i moralnego wymiaru krachu. Jest on skutkiem nadmiernego pragnienia zysków i związanego z tym ryzykownego wejścia w sferę spekulacji finansowych nie liczących się z niczym i z nikim. W liście przypomniano, że tak jak sam kryzys dotknie w pierwszym rzędzie konkretnych ludzi, tak też decyzje w sprawie jego przezwyciężenia powinny brać pod uwagę ich negatywne skutki społeczne. Druga zasada przypomniana w liście do amerykańskich polityków to odpowiedzialność i przejrzystość w życiu publicznym. Trzecia to świadomość korzyści i ograniczeń wolnego rynku. Wymaga to odnowienia instytucjonalnych narzędzi monitorowania oraz korygowania gospodarki i sfery finansów, o ile taka ingerencja staje się niezbędna. Czwarta zasada łączy solidarność z dobrem wspólnym, co w tym konkretnym przypadku domaga się ochrony najsłabszych grup społecznych. Natomiast piąta – pomocniczość – wskazuje na odpowiedzialność każdego z uczestników rynku za spełnianie własnych powinności. „Jeśli tego nie czynią – czytamy w liście – wyższe instancje, w tym rząd, powinny interweniować, by zrobić to, z czego nie zdołały się wywiązać instytucje prywatne”. Bp Murphy przypomniał także nauczanie Jana Pawła II z encykliki Centesimus annus, gdzie wskazuje się na potrzebę społecznej i państwowej kontroli rynku, aby ten zaspokajał podstawowe potrzeby całego społeczeństwa.

«« | « | 1 | » | »»
 • Magdalena
  01.10.2008 19:08
  Dodalabym przypomnienie spoleczenstwu o siodmym przykazaniu "nie kradnij", czyli nie zaciagaj kredytow jesli wiesz ze nie bedziesz mogl ich splacic. Instytucje finansowe nie powinny promowac stylu zycia na kredyt, ale czerpia z tego ogromne profity agresywnie promujac zycie na kredyt i nie liczac sie z brakiem edukacji finansowej swoich klientow.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -8°C Niedziela
  rano
  -8°C Niedziela
  dzień
  -7°C Niedziela
  wieczór
  -8°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »

  Reklama