Rzecznik watykański odpowiada Angeli Merkel

Papież nie mógł bardziej jednoznacznie potępić negacjonizmu - oświadczył rzecznik watykański w odpowiedzi na krytykę pod adresem Benedykta XVI ze strony niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Ks. Federico Lombardi przypomniał, że na temat Holokaustu papież wypowiedział się jasno w synagodze w Kolonii 19 sierpnia 2005 r., w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau 28 maja 2006 r. i podczas audiencji generalnej po powrocie z Polski, 31 maja tegoż roku, a ostatnio 28 stycznia w czasie audiencji w Watykanie. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej przytoczył słowa Benedykta XVI: „Ponawiając serdecznie moja pełną i nie podlegającą dyskusji solidarność z naszymi braćmi, adresatami Pierwszego Przymierza, wyrażam pragnienie, aby pamięć o Szoah skłoniła ludzkość do refleksji nad nieprzewidywalną potęgą złam, kiedy zdobywa ono serce człowieka. Niech Szoah będzie dla wszystkich ostrzeżeniem przed zapomnieniem, przed negacją bądź redukcjonizmem”. „Potępienie deklaracji negujących Holokaust nie mogło być bardziej jednoznaczne, z kontekstu zaś wynika, że odnosiło się ono także do stanowiska bp. Williamsona i wszystkich analogicznych stanowisk” - dodał ks. Lombardi. Przypomniał na koniec, że także podczas audiencji generalnej 28 stycznia br. papież wyjaśnił cel uchylenia ekskomuniki, „które nie ma nic wspólnego z uznaniem stanowiska negującego Holokaust, które właśnie wyraźnie potępił”. Na konferencji prasowej po rozmowach z przebywającym w Berlinie prezydentem Kazachstanu Angela Merkel odniosła się do decyzji Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z biskupa-negacjonisty. - Jeśli w wyniku decyzji Watykanu powstaje wrażenie, że można negować holokaust, oraz gdy chodzi o dobre relacje ze społecznością żydowską, nie można pozostawić tego bez konsekwencji - stwierdziła. I dodała, że "chodzi o to, by ze strony papieża i Watykanu jasno postawiono sprawę, iż negowanie holokaustu nie może mieć miejsca, a pozytywne relacje z Żydami są konieczne." - Moim zdaniem takie wystarczające wyjaśnienie jeszcze nie nastąpiło - podsumowała swoją wypowiedź.

«« | « | 1 | » | »»
 • nat
  04.02.2009 09:53
  Trudno nie zgodzić się z A. Merkel. Papież - Niemiec niejednoznacznie wypowiada się na temat nie tylko holocaustu ale wogóle zbrodni swojego narodu (jego wypowiedzi w Auschwitz były słabe, mówił w ogólności o mocy zła itp., nie czuł się w obowiązku przeprosić za swój naród - to byłoby mocne) a teraz zdejmuje ekskomunikę z biskupa barana, który nie wierzy w komory gazowe;). Być może intencje papieża były inne, ale kogo to obchodzi. Nie zbadał sprawy należycie.

  Nieporadne działania Benedykta XVI wskazują, że jest on raczej człowiekiem modlitwy niż czynu.
 • ananas
  04.02.2009 10:18
  Czy w Credo jest coś o komorach gazowych?
 • ŁUKASZ8768
  04.02.2009 19:14
  UWAZAM IZ BXVI WALCZAC O JEDNOSC KOSCIOLA POSTAPIL SLUSZNE ZDEJMUJAC EKSKOMUNIKE I NIE MA SIE CZEGO WSTYDZIC. A CO DO KOMOR GAZOWYCH NIE WIEDZIAL O POGLADACH BISKUPA. W PELNI I ODPOWIEDZIALNIE POPIERAM PAPIEZA. I WIERZE ZE DUCH SW GO PROWADZI.
 • ŁUKASZ8768
  04.02.2009 19:20
  Jeśli w wyniku decyzji Watykanu powstaje wrażenie, że można negować holokaust, oraz gdy chodzi o dobre relacje ze społecznością żydowską, nie można pozostawić tego bez konsekwencji - stwierdziła. I dodała, że "chodzi o to, by ze strony papieża i Watykanu jasno postawiono sprawę, iż negowanie holokaustu nie może mieć miejsca, a pozytywne relacje z Żydami są konieczne."
  JESLI SA NIEROZUMNI TO PO CO W OGULE DOBRE RELACJE Z ZYDAMI. WIADOMO ZE OD POCZATKU PONTYFIKATU BXVI ZYDZI TANCUJA NA KATOLIKACH I STOLICY APOSTOLSKIEJ.
  ANGELA MERKEL NIE MA PRAWA KRYTYKOWAC PAPIEZA, SKORO JEJ POLITYKA UDERZA W PARTNERSTWO Z POLSKA< NP. RUROCIAG PO DNIE BALTYKU> I NIE WIDZE POWODU BY LEWICOWY POLITYK NIEMIEC NEGOWAL DECYZJE OSOBY PAPIEZA, KTOREGO OTACZA LASKA BOZA.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Środa
  noc
  17°C Środa
  rano
  24°C Środa
  dzień
  25°C Środa
  wieczór
  wiecej »