Kościół pełen życia

Wykaz najważniejszych wydarzeń dot. Kościoła na świecie w 2013 r.

LIPIEC

Czechy. Słowacja. W słowackiej Nitrze i w czeskim Velehradzie odbyły się 5 lipca obchody 1150. rocznicy przybycia na te ziemie św. Cyryla i Metodego i rozpoczęcia przez nich misji ewangelizacyjnej wśród Słowian. W uroczystościach wzięli udział i im przewodniczyli specjalni wysłannicy Franciszka, kardynałowie: Franc Rodé – w Słowacji i Josip Bozanić – w Czechach. Obecni byli miejscowi i zagraniczni biskupi, przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz liczni pielgrzymi z obu krajów i z zagranicy. We Mszy św. w Nitrze pod przewodnictwem legata papieskiego uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy kard. Péter Erdő z Węgier i arcybiskup Sarajewa kard. Vinko Puljić oraz nuncjusz apostolski w Słowacji abp Mario Giordana. W kazaniu kard. Rodé przypomniał, że w 863 r. obaj bracia z Salonik (Sołunu, jak nazywali to greckie miasto Południowi Słowianie) przybyli do tej części Europy, aby ewangelizować miejscową ludność.

Włochy. Franciszek 8 lipca odwiedził wyspę Lampedusę. Podczas Mszy św. prosił Boga o wybaczenie obojętności wobec losu imigrantów. Papież przybył tam, by uczcić pamięć osób, które chcąc dostać się do Europy, utonęły w Morzu Śródziemnym. - Prosimy o przebaczenie dla tych, którzy wygodnie zamknęli się we własnym dobrobycie, który znieczula serce; prosimy o wybaczenie dla tych, którzy przez swoje decyzje na poziomie światowym stworzyli sytuacje, które prowadzą do tych dramatów - mówił Ojciec Święty. Wizyta na Lampedusie była jego pierwszą podróżą od czasu wyboru na Stolicę Piotrową.


Ukraina. W Łucku na Ukrainie z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbyły się 14 lipca uroczystości związane z 70. rocznicą Rzezi Wołyńskiej. Mszy św. w katedrze pw. św. Piotra i Pawła przewodniczył nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Thomas Gullickson, a kazanie wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski obrządku łacińskiego wezwał w nim do modlitwy „o zbawienie niewinnych ofiar, łaskę skruchy i nawrócenia dla zaślepionych, dar prawdy dla wątpiących i zwiedzionych”. Natomiast Bronisław Komorowski w przemówieniu nawiązał do wspólnej deklaracji podpisanej 28 czerwca br. w Warszawie przez zwierzchników Kościołów: rzymskokatolickiego i greckokatolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. - Ta wspólna deklaracja o pojednaniu polsko-ukraińskim na gruncie Kościołów jest wydarzeniem niezwykle ważnym, a może stać się przełomowym wydarzeniem, o ile jego treść dotrze do szerokich rzesz wiernych na Ukrainie i w Polsce - stwierdził szef państwa i dodał, że „jeśli zostanie głęboko przeżyta i głęboko przemyślana, jest tego warta”. W latach 1942-1945 w wyniku zbrodniczych działań UPA na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Kolejne kilkaset tysięcy zostało zmuszonych do wyjazdu. Natomiast w akcjach odwetowych zginęło ok. 15 tys. Ukraińców.

Brazylia. W Rio de Janeiro w dniach 23-28 lipca obyły się obchody 28 Światowego Dnia Młodzieży. Zakończyły się one ogłoszeniem, że w 2016 r. Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Krakowie. Papież Franciszek - zgodnie ze słowami Jezusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody", które były hasłem spotkania - zachęcał młodych do odważnego pójścia za głosem wiary i niesienia jej na wszystkie krańce świata. W wielkim święcie wiary wzięło udział ok. 3 mln młodych ludzi z całego świata. W ramach ŚDM papież 24 lipca odwiedził także brazylijskie sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie. Po raz pierwszy spotkał się 25 lipca z młodymi na plaży Copacabana w Rio de Janeiro, gdzie tłumaczył czym jest wiara i co z niej wynika. Ojciec Święty przekonywał młodych, że obecność Chrystusa w naszym życiu czyni je sensownym, owocnym, pozwalającym rozwijać wiarę, nadzieję i miłość. Wskazał, iż miłość Chrystusa daje nam bezpieczeństwo, siłę i nadzieję. Zachęcił młodych, by byli Jego uczniami i misjonarzami, świadkami Ewangelii, wnosząc w świat promień światła, którego coraz bardziej zdaje się brakować. W piątek 26 lipca wieczorem uczestnicy ŚDM odbyli Drogę Krzyżową. Miała ona niezwykłą oprawę w formie olbrzymiego artystycznego, nowoczesnego misterium, jakie zostało zrealizowane na rozstawionych na plaży 14 podiach, symbolizujących kolejne stacje. Zaangażowanych zostało kilkuset artystów, orkiestra, chór i liczni soliści. W sobotę 27 lipca wieczorem odbyło się modlitewne czuwanie z młodymi pielgrzymami na plaży Copacabana. Papież wzywał: "Drodzy młodzi, bądźcie prawdziwymi «atletami Chrystusa»!” i dodał, że Jezus daje więcej niż Puchar Świata. W niedzielę 28 lipca podczas Mszy św. wieńczącej ŚDM Franciszek zachęcał młodych z całego świata do odważnego świadczenia o Jezusie i Jego Ewangelii. Podkreślił, że zadanie to będące nakazem Chrystusa, wypełniać trzeba we wspólnocie wraz z innymi, przy wsparciu duszpasterzy. Stałym i wielokrotnie powtarzanym przesłaniem papieskim - towarzyszącym Światowym Dniom Młodzieży - był nieustanny apel o Kościół otwarty, dynamiczny, wychodzący "na peryferie" ku wszystkim zagubionym i potrzebującym. Ponadto papież spotkał się m.in. z mieszkańcami faweli Varginha, z więźniami, chorymi i biskupami Ameryki Łacińskiej. Pobłogosławił też flagi olimpijskie (Rio de Janeiro będzie gospodarzem letnich igrzysk w 2016 roku).


SIERPIEŃ

Ukraina. W Kijowie odbyła się 18 sierpnia konsekracja soboru pw. Zmartwychwstania Pańskiego - katedry zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka. Był to też główny punkt greckokatolickich obchodów 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej za panowania księcia Włodzimierza Wielkiego. Uroczystą liturgię sprawował abp Szewczuk razem z członkami Synodu UKGK, papieskim wysłannikiem, kard. Audrysem Bačkisem, nuncjuszem apostolskim na Ukrainie, abp. Thomasem Gullicksonem oraz biskupami rzymskokatolickimi. Episkopat Polski reprezentował metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. W uroczystości wzięli udział grekokatolicy z różnych części Ukrainy, a także m.in. z Kanady, USA, Polski, Argentyny, Australii i Kazachstanu. W liście wystosowanym na jubileuszowe obchody papież Franciszek wyraził nadzieję, że nadadzą one nowy rozmach ewangelizacji i pracy duszpasterskiej UKGK. Każdy z Kościołów na Ukrainie obchodził rocznicę chrztu osobno. Główne obchody tego jubileuszu w stolicy Ukrainy na poziomie państwowym-cerkiewnym odbyły się w dniach 26-28 lipca wyłącznie z udziałem Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. W tych uroczystościach uczestniczyli m.in. zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl oraz hierarchowie prawosławni z dziewięciu innych krajów, w tym z Polski. 4 sierpnia w Kijowie rzymskokatolickim obchodom przewodniczył nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Thomas Gullickson Procesja z duchowieństwem łacińskim na czele przeszła ulicami miasta z konkatedry św. Aleksandra na Wzgórze św. Włodzimierza, gdzie sprawowano uroczyste nabożeństwo.
 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »