Władze skonfiskowały Biblie

Władze stanu Selangor w Malezji skonfiskowały w czwartek w Towarzystwie Biblijnym 321 egzemplarzy Biblii w języku malajskim z uwagi na zawarte w niej zakazane przez sąd tłumaczenie słowa "Bóg" jako "Allah".

Reklama

W październiku ubiegłego roku malezyjski sąd rozstrzygnął, że używanie słowa "Allah" jest zarezerwowane jedynie dla muzułmanów, którzy stanowią w Malezji najliczniejszą grupę wyznaniową.

W czwartek przewodniczący Malezyjskiego Towarzystwa Biblijnego Lee Min Choon poinformował, że władze stanowe zarzucają mu złamanie zakazu używania słowa "Allah", a dwóch członków władz Towarzystwa przesłuchano tego dnia i wypuszczono za kaucją.

Według analityków sprawa konfiskaty Biblii ma być sposobem na odwrócenie uwagi ubogich malezyjskich muzułmanów po decyzji rządu premiera Najiba Razaka o obniżeniu dopłat do cen elektryczności, benzyny i cukru.

W Malezji próby nawracania na inne religie niż islam są zakazane i grozi za nie kara dwóch lat więzienia, a w niektórych stanach także chłosta. Za odejście od islamu samym muzułmanom grozi kara do trzech lat więzienia.

Władze malezyjskie od dawna ograniczają dystrybucję Biblii w języku malajskim, zwłaszcza jej egzemplarzy importowanych z Indonezji. W myśl prawa muszą być one opatrzone pieczątką "Tylko dla chrześcijan", co wyklucza możliwość nawracania muzułmanów na inne religie.

Oficjalną religią 28-milionowej Malezji jest islam, który wyznaje około 60 proc. społeczeństwa. W kraju żyją również buddyści (19 proc.), chrześcijanie (9 proc.), hinduiści (6 proc.) oraz wyznawcy konfucjanizmu (3 proc.).

«« | « | 1 | » | »»
 • lukaszdk
  02.01.2014 19:40
  Przyznam, że jestem bardzo zaskoczony tym, że w jakimkolwiek tłumaczeniu Biblii słowo "Bóg" jest tłumaczone na słowo "Allah". Czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyć? Tzn. skąd takie tłumaczenie?

  Zawsze mi się wydawało, że Allah to imię boga w islamie i funkcjonuje mniej więcej tak jak imię Jahwe w chrześcijaństwie i judaizmie. Skąd więc to słowo miałoby się znaleźć w przekładzie Biblii? Jedyny wniosek to ten, że moje założenie z początku akapitu jest błędne. Ale jak zatem jest w rzeczywistości?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -3°C Sobota
  wieczór
  -6°C Niedziela
  noc
  -8°C Niedziela
  rano
  -7°C Niedziela
  dzień
  wiecej »

  Reklama