Rekord w Muzeach Watykańskich

Prawie 5,5 miliona osób zwiedziło w zeszłym roku Muzea Watykańskie. O tym nowym rekordzie poinformowała dyrekcja zbiorów podkreślając, że jest to również rezultat zainteresowania, jakie wywołuje papież Franciszek.

Reklama

Liczba 5 milionów została przekroczona po raz pierwszy w 2011 roku. W 2013 roku wyniosła ona 5 milionów 459 tysięcy.

Kolejny wzrost napływu turystów to nowe wyzwanie, które - jak przyznano obecnie - wymaga wprowadzenia nadzwyczajnych środków, by z jednej strony chronić przechowywane w Muzeach arcydzieła, a z drugiej zapewnić zwiedzającym jak najlepsze warunki. Takie działania zostaną podjęte w najbliższych miesiącach - zapowiedział dyrektor Antonio Paolucci.

Wkrótce, m.in. w Kaplicy Sykstyńskiej, zainstalowany zostanie nowy system klimatyzacji, pomiaru temperatury i wilgotności powietrza.

Słynną kaplicę z freskami Michała Anioła czeka w tym roku też druga prawdziwa rewolucja - zmiana oświetlenia. Zostanie tam zainstalowanych 7 tysięcy najnowocześniejszych żarówek ledowych, które wyeksponują doskonałe malowidła i przyniosą zarazem oszczędności w zużyciu energii; szacuje się, że spadnie ono o 60 procent.

"Efekt papieża Franciszka znalazł odbicie także w Muzeach" - podkreślił profesor Paolucci, odnosząc się do rekordowej liczby sprzedanych biletów.

"Zastanawiam się, i to nie bez zaniepokojenia - przyznał szef papieskich zbiorów - co się wydarzy, kiedy w okresie Wielkanocy i wielkiej kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia przybędą do Rzymu ogromne masy katolików ze wszystkich części świata". Podkreślił, że spodziewany, trudny na razie do przewidzenia napływ pielgrzymów będzie traktowany priorytetowo i że placówka zostanie odpowiednio do niego przygotowana.

Wiadomość o kolejnym wzroście liczby turystów w Muzeach Watykańskich podano jednocześnie ze statystyką, dotyczącą udziału wiernych w spotkaniach z nowym papieżem. W audiencjach generalnych, mszach i innych uroczystościach w Watykanie udział wzięło od wyboru Franciszka w marcu do grudnia zeszłego roku 6,6 miliona osób.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, WATYKAN

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  0°C Sobota
  noc
  -1°C Sobota
  rano
  3°C Sobota
  dzień
  3°C Sobota
  wieczór
  wiecej »

  Reklama