Dialog katolicko-żydowski: Nowe zbliżenie

Delegacja Wielkiego Rabinatu Izraela odbędzie rozmowy w Watykanie za dwa tygodnie - powiedział agencji SIR rabin David Rosen. Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych uważa nieporozumienia powstałe po zdjęciu ekskomuniki z biskupów lefebrystów za przezwyciężone - donosi Radio Watykańskie.

Reklama

Szczególnie docenia wypowiedź Benedykta XVI na spotkaniu z Żydami amerykańskimi przed dwoma tygodniami. Wejdzie on w skład delegacji Rabinatu Izraela, która – jak zapowiedział – będzie u Papieża 12 marca. W oświadczeniu złożonym związanej z włoskim episkopatem agencji rabin Rosen podkreślił, że dialog, mimo opóźnienia planowanego spotkania, właściwie nigdy nie został przerwany. Nową inicjatywę dialogu katolicko-żydowskiego zapowiedziano w USA. 28 przedstawicieli obu stron na spotkaniu w Centrum Kulturalnym Jana Pawła II w Waszyngtonie wysunęło wspólny projekt tego ośrodka i Ligi Przeciw Zniesławianiu Żydów. Przewiduje on utworzenie stałej grupy dialogu obu religii. Do maja ma się ustalić, kto będzie wchodził w jej skład. Inicjatorzy pragną, by byli to przedstawiciele różnych żydowskich organizacji i uczelni, a także Watykanu i amerykańskiego episkopatu. W Stanach Zjednoczonych dialog katolicko-żydowski prowadzi się od dawna, ale projekt utworzenia takiej wspólnej grupy uważa się za nowość. Na spotkaniu 26 lutego w Waszyngtonie stwierdzono, że wielu przywódców żydowskich jest zadowolonych z wyjaśnień Papieża po kryzysie związanym ze sprawą biskupów lefebrystów. Kard. Sean Patrick O’Malley z Bostonu powiedział tam, że negowanie przez jednego z nich holokaustu Żydów zostało przyjęte w całym Kościele z bólem i oburzeniem.

«« | « | 1 | » | »»
 • warrior
  01.03.2009 13:55
  "Szczególnie docenia wypowiedź Benedykta XVI na spotkaniu z Żydami amerykańskimi przed dwoma tygodniami. Wejdzie on w skład delegacji Rabinatu Izraela, która – jak zapowiedział – będzie u Papieża 12 marca. "
  Sądząc ze składni tej jakże przejrzystej wypowiedzi, to w skład delegacji Rabinatu Izraela wejdzie Benedykt XVI. Ludzie, czy naprawdę nie da się na tym portalu pisać po polsku???
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -4°C Piątek
  rano
  -2°C Piątek
  dzień
  -1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  wiecej »

  Reklama