Franciszek "wywołał wielkie zamieszanie"

Wczorajszą modlitwą w Watykanie Franciszek wywołał u Izraelczyków i Palestyńczyków wielkie zamieszanie – uważa ks. David Neuhaus, żydowski jezuita, odpowiedzialny za duszpasterstwo katolików hebrajskojęzycznych w Ziemi Świętej.

W jego przekonaniu Franciszek samą swą postawą pokazał izraelskim i palestyńskim liderom religijnym, że za bardzo są związani z dworem, ze światem polityki. „Papież wskazuje inną drogę, dobrze znaną z Pisma Świętego – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Neuhaus. – Jest to droga proroka, który świadomie zachowuje dystans i dzięki temu widzi jaśniej. Myślę, że liderzy religijni powinni wyrzec się swej roli w polityce, by na poważnie zająć się misją religijną i mówić na głos w imię Boga i w imię ludu, który cierpi” – uważa żydowski jezuita.

A tak komentuje pierwsze reakcje w Palestynie i Izraelu po wczorajszej modlitwie tamtejszych prezydentów w Watykanie.

„Prawdę mówiąc, całe to wydarzenie wywołało wielkie zamieszanie. I dobrze, że tak się stało. Bo kiedy ludzie są zbyt pewni, co mają robić, jak mają reagować, to Pan Bóg ma ograniczone pole działania. Tymczasem ta inicjatywa wywołała w Palestyńczykach i Izraelitach wielkie zamieszanie: «czego chce ten papież?» Ale sądzę, że w tym zamieszaniu, kiedy ludzie zaczęli sobie stawiać pytania, będzie można z Bożą pomocą zrobić krok naprzód. Trzeba się zastanowić, co powinna zrobić religia. Do tej pory politycy traktowali religię w sposób instrumentalny. Tymczasem papież zarówno podczas swej pielgrzymki, jak i wczorajszego spotkania pokazał, że religia może wyzwolić sferę polityczną, zamiast być wykorzystywana przez politykę. I to jest wielka zmiana” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. David Neuhaus.

«« | « | 1 | » | »»
 • M.R.
  09.06.2014 20:29
  Już samo to, że do tego spotkania doszło, świadczy o przełomowości tej pielgrzymki (to nie było proste powtórzenie poprzednich pielgrzymek papieży, tylko znaczący krok naprzód). Pytanie, czy ludzie zechcą podjąć wysiłek, by ruszyć w podróż duchową, po nowej drodze, zamiast po utartych szlakach? Żal, że ten pontyfikat jest tak słabo opracowany medialnie...
 • katolik
  09.06.2014 20:31
  Niedawno Franciszek odwiedził Izrael, gdzie zaparł się Pana Jezusa. Pan Jezus powiedział: „ Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”. Mt 10:32.
 • DIM
  10.06.2014 11:07
  Czy spotkanie to będzie prowadzić do nawrócenia Żydów i Muzułmanów?
 • Estera
  10.06.2014 19:52

  Działanie Ducha Świętego jest niezwykle

  kłopotliwe dla osób, które zakładają z

  góry, idąc według swojego planu.

  Stąd tylu frustratów!

  Duchu Święty otwórz nas na poznanie prawdy, poprowadź drogą ku Życiu w poznaniu woli Bożej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  13°C Wtorek
  rano
  23°C Wtorek
  dzień
  24°C Wtorek
  wieczór
  20°C Środa
  noc
  wiecej »