Mieczysław Voit

Słynny Lichtenstein obchodziłby 86 urodziny.

Mieczysław Voit urodził się 2 sierpnia 1928 roku w Kaliszu. Zmarł 31 stycznia 1991 w Warszawie. Debiutował rolą epizodyczną w "Kaloszach szczęścia" w 1958 roku. Zauważony został w "Krzyżakach" w roli Kuno von Lichtensteina w 1960. Filmy, w których zagrał ciężko zliczyć. Jego niektóre role to: Suryn/rabin  w "Matce Joannie od aniołów", Derkacz w "Zaduszkach", Sokół w "Przerwanym locie", kapłan w "Faraonie", książę w "Stawce większej niż życie" - Cafe "Rose", pastor Hubina w "Samotności we dwoje", opat Otton w "Bolesławie Śmiałym", ojciec Racheli w "Weselu", Wrzeszczowicz w "Potopie", Kotlicki w "Komediantce", nieznajomy w "Czarnym słońcu".

Zamiłowanie do sztuki odziedziczył prawdopodobnie po ojcu, który był członkiem Zarządu i skarbnikiem Towarzystwa Miłośników Sceny w Kaliszu. W latach 30. wraz z rodzicami i trzema braćmi wyjechał do Katowic, później do Tarnopola. We Lwowie zastała ich wojny. W pierwszych dniach kampanii wrześniowej zginął jego najstarszy brat. Po zajęciu miasta przez wojska radzieckie został aresztowany jego ojciec, następnie wywieziono go do łagru nad Kołymą. Wraz z matką i dwoma braćmi opuścił Lwów i wyjechał do Nowego Targu. Po wojnie był uczniem miejscowego gimnazjum. W Krakowie uczęszczał do Liceum Plastycznego. Po maturze studiował na uczelniach krakowskich: malarstwo w PWSSP (obecnie ASP), historię sztuki na UJ oraz aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej, którą ukończył w 1953 roku. Grał w teatrach w Krakowie, Łodzi i Warszawie.

Był aktorem, który z niezwykłą oszczędnością operował środkami wyrazu: unikał gestykulacji, nazbyt wyrazistej mimiki. Konrad Eberhardt w książce Aktorzy film polskiego i telewizji pisze: "Gra sylwetką, oczami, stara się oddziałać na widownię w sposób niemalże hipnotyczny. Obsadzony w roli banalnej, codziennej ma daleko mniej  możliwości, aby zaprezentować swój talent odtwórczy. Dlatego też w jego dorobku mniej liczą się takie role, jak w komedii Kalosze Szczęścia, bardziej już przekonywał nas Mieczysław Voit jako butny Niemiec Kuno von LIchtenstein w Krzyżakach".

Maruszka Krzyżacy trailer

Jego żoną była Barbara Horawianka, z którą zagrał w "Samotności we dwoje"  Stanisława Różewicza. Voit grał pastora Hubinę, a Horawianka jego żonę. Odnieśli wtedy sukces aktorski. Akcja filmu rozgrywa się w Cieszynie Śląskim przed wybuchem II wojny światowej. Na spokojnej wsi pastor jest oddany powołaniu, kocha ludzi wśród których pracuje. Jego żona zajmuje się dziećmi. Łączy ich wzajemne uczucie i szacunek. Jednak pastora nurtuje niepokój. Nęka go pytanie: co będzie, gdy nadejdzie moment próby? Czy dochowa wierności powołaniu. Eberhardt pisze: "Moment tej próby przychodzi; w tragicznym wypadku ginie synek Pastora. Żona, wstrząśnięta tym faktem, odchodzi duchowo od swego męża i jej sympatie zwracają się w stronę młodego nauczyciela muzyki. Pastor także nie potrafi jak dawniej ułożyć wej pracy z wiernymi, ostatecznie żona opuszcza go. Pastor zostaje sam".

Często obsadzany był w rolach władców, arystokratów, duchownych czy Żydów.  Chętnie też grywał w popularnych serialach telewizyjnych. Warto zwrócić uwagę, że był jednym z lektorów czytających radiową wersję "Biblii Tysiąclecia".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Sobota
rano
5°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
5°C Niedziela
noc
wiecej »