Dąbrowa Górnicza chce usunąć pomniki komuny

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej domagają się od rady miasta usunięcia pięciu pomników dedykowanych Armii Czerwonej - pisze "Nasz Dziennik".

Reklama

"Nasz Dziennik" przytacza fragment pisma działaczy do rady miasta: "Dwuznaczne wydaje się utrzymywanie mitu +wyzwoleńczego+ Armii Czerwonej i oddawanie jej hołdu i czci, kiedy Konstytucja RP zabrania propagowania faszyzmu, hitleryzmu czy komunizmu. Armia Czerwona była organem partii komunistycznej Związku Sowieckiego mającym za zadanie siłowe, po trupach, wprowadzenie rewolucji komunistycznej w Europie i na świecie. Upokarzające dla mieszkańców tak znanego z postaw patriotycznych miasta, jak Dąbrowa Górnicza, jest pozostawienie pomników łamania praw człowieka spod znaku sierpa i młota".

Gazeta przypomina, że lokalne środowiska konserwatywne od lat walczą z pozostałościami okresu komunizmu. "Nie da się opisać historii walk o pamięć Niezłomnych czy walki o likwidację nazw i pomników komunistycznych" - podkreśla cytowany przez gazetę Józef Kowalski, lokalny działacz patriotyczny i dziennikarz, który był głównym inicjatorem nadania rondu w Dąbrowie imienia Żołnierzy Wyklętych.

Autorzy listu do rady miasta podkreślają, że w Dąbrowie Górniczej znajduje się wiele pomników upamiętniających Armię Czerwoną, która od 1945 roku była de facto armią okupacyjną, stacjonującą w Polsce aż do 1992 roku.

Gazeta wskazuje, że chodzi o pięć pomników: w Strzemieszycach Wielkich (pomnik wdzięczności "Poległym Bohaterom Czerwonej armii" znajdujący się przy bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa), w Strzemieszycach Małych (na Świerczynie pomnik ku czci Armii Czerwonej), w Łośniu (pomnik ku czci Armii Czerwonej), w Gałonogu (pomnik Bohaterom Armii Czerwonej przy ul. Piłsudskiego) oraz w Łęce Otaczarni (Bohaterom Armii Czerwonej).

«« | « | 1 | » | »»
 • Da wi
  02.10.2014 17:47
  JUŻ DAWNO POWINNI TO ZLIKWIDOWAĆ!
 • lenka
  02.10.2014 20:19
  Przeszkadza to nie tylko urzędnikom, oni działają w imieniu bardzo wielu osób, które reprezentują. Wypraszam sobie nazywania wszystkich mieszkańców Zagłębia czerwonymi. Coraz więcej ludzi budzi się z tego złego snu.

  Pomnik np. w Strzemieszycach Wielkich ustawiony jest centralnie przed ponadstuletnią bazyliką noegotycką. Dla samej estetyki tego miejsca należy zniszczyć pozostałości po barbarzyńcach.
 • bb
  02.10.2014 23:48
  Pod pomnikiem na ul. Piłsudskiego leżą pochowani żołnierze i co to też zniszczyć?
 • Bojan
  03.10.2014 20:12
  Dziękujemy za GAłonóg ;) bo przecież poprawność pisowni dzielnic jest tak ważna. Ale jeśli chodzi o pominiki, mam 17 lat i uważam że jest to część naszej historii natomiast napis "na cześć armii czerwonej" dla mnie jest smieszny, propaganda w tych i w tamtych czasach. Dobrze wiemy co zrobili aa raczej czego nie zrobili. Moim zdaniem likwidacja takich pomników powinna odbyć się już dużo wcześniej. Nie było by może takiego podziału na konserwatystów i na ludzi z nową ideą. Proszę to jakoś poprawić bo GAłonóg nie istnieje w Dąbrowie Górniczej
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -4°C Piątek
  rano
  -2°C Piątek
  dzień
  -1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  wiecej »

  Reklama