Lider Boko Haram jednak żyje?

Boko Haram opublikowało kolejne nagranie mające zdementować sugestie jakoby lider tego terrorystycznego ugrupowania, Abubakar Shekau, nie żył. W nagraniu Shekau, mówi, że Boko Haram dokonała zestrzelenia samolotu wojskowego, który zaginął trzy tygodnie temu - informuje BBC.

Reklama

W zeszłym tygodniu nigeryjskie źródła wojskowe poinformowały, że zastrzelono członka organizacji, którym był Mamadu Bama, a który w publikowanych nagraniach filmowych podawał się za Shekau. Przypomniany przy tym, że sam Shekau mógł zginąć prawdopodobnie w sierpniu 2013 podczas akcji wojskowej na jeden z obozów organizacji. Służby ochrony podważają jednak wiarygodność informacji o rzekomej śmierci lidera nigeryjskich islamistów.

Nigeryjski dziennikarz Ahmad Salkida który ma kontakty z Boko Haram, podał w zeszłym tygodniu na Twitterze, że Shakau "żyje i ma się dobrze". Z kolei dziennikarz BBC's Hausa Service, Mansur Liman, potwierdza tożsamość Shakau w oparciu o nagrania wideo.

W ciągu trwającej od pięciu lat ekspansji Boko Haram na północy Nigerii, tysiące ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a trzy stany są nieustannym zagrożeniu kolejnych ataków ze strony terrorystów. W ostatnich miesiącach Boko Haram zmieniła jednak taktykę, okupując zamieszkane przez muzułmanów miasta w północno-wschodniej części kraju. Pod ich kontrolą są stany Borno, Yobe i Adamawa

W sierpniu, Boko Haram proklamowała prawo szariatu w kontrolowanych przez siebie rejonach, o czym informuje lider terrorystów w 36-minutowym nagraniu wideo. Shekau odpalający działo przeciwlotnicze ogłasza, że jest żywy i "umrze tylko tego dnia, kiedy Allah zabierze mu oddech" .

Zapowiada przy tym ustanawianie kalifatu i praktykowanie "zaszczepiania Koranu na ziemi Allaha" w nawiązaniu do kar opartych o szariat: kamieniowania, odcinana kończyn, ścinania głów. 

Na filmie jest też pokazany wrak wojskowego samolotu, który zaginął 12 września.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BOKO HARAM

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -8°C Niedziela
  rano
  -8°C Niedziela
  dzień
  -7°C Niedziela
  wieczór
  -8°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »

  Reklama