Centrum Doniecka zbombardowane

Centrum Doniecka na wschodzie Ukrainy, miasta pozostającego pod kontrolą separatystów, zostało w czwartek zbombardowane. Według agencji AFP doszło do tego po raz pierwszy od podpisania 5 września rozejmu w Mińsku.

Władze miasta podały w komunikacie, że krótko przed godz. 18 czasu lokalnego na centrum spadło kilka pocisków, w tym jeden na centrum handlowe, a także na zajezdnię autobusową; ten ostatni jednak nie eksplodował.

Do ostrzału doszło, podczas gdy od początku tygodnia intensywne walki toczą się wokół lotniska w Doniecku, które jest kontrolowane przez ukraińską armię.

W środę lokalne władze poinformowały, że w wyniku ostrzału rakietowego zginęło 10 cywilnych osób na przedmieściach Doniecka, w rejonie lotniska. Jeden z pocisków eksplodował na terenie szkoły, gdzie zginęły cztery dorosłe osoby. Kolejny pocisk trafił w tzw. marszrutkę, czyli mikrobus transportu miejskiego, zabijając sześć osób. Obie strony konfliktu obwiniają się wzajemnie o przeprowadzenie tych ataków.

W ostrzale moździerzowym Doniecka, na wschodzie Ukrainy, zginął w czwartek przedstawiciel Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, obywatel Szwajcarii - poinformowały rosyjskie agencje, powołując się na separatystów kontrolujących Donieck.

Zachodnie agencje relacjonują, że widziały ciało mężczyzny leżące na ziemi przed budynkiem Czerwonego Krzyża. Według separatystów pocisk moździerzowy trafił w budynek.

Na Twitterze MKCK potwierdził ze swojej siedziby w Genewie "tragiczny incydent", który zdarzył się w donieckim biurze.

Unia Europejska jest "zaniepokojona intensyfikacją - mimo zawieszenia broni - ostrzału i bombardowań na Ukrainie" - poinformowały w czwartek w komunikacie europejskie służby dyplomatyczne.

Walki spowodowały w środę "tragiczną śmierć wielu cywilów w pobliżu szkoły w Doniecku (...). Zginęło również w ostatnich tygodniach wielu ukraińskich żołnierzy, przede wszystkim z powodu stałych bombardowań lotniska w Doniecku" - przypomina unijny komunikat.

Na wschodzie Ukrainy od 5 września teoretycznie obowiązuje rozejm między siłami rządowymi a oddziałami separatystów, które są wspierane przez wojska rosyjskie.

Jednak lotnisko w Doniecku, którego od miesięcy bronią znajdujące się tam nieliczne oddziały wojsk ukraińskich, zostało w czwartek rano ponownie zaatakowane przez prorosyjskich separatystów.

W środę rebelianci atakowali port lotniczy bez powodzenia aż czterokrotnie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KONFLIKT, UKRAINA

 • west
  03.10.2014 07:28
  cyt. "Unia Europejska jest "zaniepokojona intensyfikacją"

  Unia Europejska, czyli kto lub co ?
  Jak długo trzeba czekać, ile niewinnych ludzi musi zginąć by Pani Unia Europejska zmieniał status z zaniepokojenia na zdecydowaną ?
  A może kolejny raz dzieje się tak, że w myśl tego co Dostojewski pisał w Zbrodni i Karze, za mordercę przyjmuje się tego który zabił jedną, co najwyżej kilka osób. Ten zaś co na rzeź śle tysiące staje się bohaterem.
  Czy to nie istny diabolizm ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  16°C Piątek
  rano
  23°C Piątek
  dzień
  23°C Piątek
  wieczór
  20°C Sobota
  noc
  wiecej »