Papież znowu na Copacabana

Franciszek z okazji 450-lecia miasta Rio de Janeiro zachęca jego mieszkańców do braterstwa.

Reklama

Tysiące osób witających Nowy Rok na plażach Copacabany mogło obejrzeć na telebimach papieskie przesłanie wideo przygotowane z okazji 450-lecia założenia Rio de Janeiro. Franciszek przypomniał swój pobyt w tym brazylijskim mieście z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2013 r. oraz postać jego patrona, rzymskiego męczennika św. Sebastiana, którego świadectwo wzywa do zachowania wiary także dzisiaj. Do tej wiary wzywa też symbol Rio – górująca nad miastem figura Chrystusa. Ojciec Święty odniósł się w tym kontekście do trudności, jakich doświadczają mieszkańcy metropolii.

„Jeśli dzisiaj dane byłoby nam stanąć w miejscu Chrystusa Odkupiciela, który ze wzgórza Corcovado dominuje w układzie miasta, co rzuciłoby się nam w oczy? Bez wątpienia najpierw naturalne jego piękno, które usprawiedliwia przydomek «cudownego miasta» – stwierdził Franciszek. – Niemniej nie da się zaprzeczyć, że z wysokości Corcovado dałoby się dostrzec jednocześnie sprzeczności, które burzą to piękno. Z jednej strony kontrast powodowany przez nierówności społeczne: bogactwo i nędzę, niesprawiedliwości, przemoc... Z drugiej strony mamy coś, co możemy nazwać «miastami niewidzialnymi», czyli grupy albo obszary ludzkie o swoistym charakterze kulturowym.

Czasem wydaje się, że istnieją tu różne miasta, których współistnienie nie zawsze jest łatwe w wielokulturowej, złożonej rzeczywistości. Ale wobec takiego widoku nie traćmy nadziei! Bóg mieszka w tym mieście! Jezus Odkupiciel nie przechodzi obojętnie obok potrzeb i cierpień tych, którzy są na tej ziemi! Jego otwarte ramiona wzywają nas do przezwyciężenia tych podziałów i do budowania miasta zjednoczonego solidarnością, sprawiedliwością i pokojem”.

Papież zachęcił mieszkańców Rio de Janeiro do odpowiedzi na to wezwanie Chrystusa. Powinno się to wyrazić w dialogu i okazywaniu braterstwa innym, niezależnie od ich przynależności społecznej.


 

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  11°C Czwartek
  wieczór
  7°C Piątek
  noc
  5°C Piątek
  rano
  10°C Piątek
  dzień
  wiecej »

  Reklama