Protestowali przeciw islamofobii

Ponad tysiąc osób wzięło w piątek udział w marszu przeciw islamofobii po serii ataków na meczety, do których doszło w minionym tygodniu w kilku szwedzkich miastach. Protesty odbyły w Sztokholmie, Malmoe i Goeteborgu.

Reklama

"Chcemy wysłać sygnał, że ataki na meczety oraz inne akty agresji motywowane nienawiścią do muzułmanów są problemem całego społeczeństwa, a nie samych muzułmanów" - powiedział agencji AFP rzecznik stowarzyszenia muzułmanów Muhammed Kharraki.

Ataki na meczety potępiła w piątek szwedzka minister kultury i demokracji Alice Bah Kuhnke, która spotkała się z uczestnikami marszu przeciw islamofobii i wezwała do mobilizacji przeciw tym, którzy "chcą zastraszyć i poniżyć" swych współobywateli.

Szwedzka policja nadal poszukuje sprawcy ataku na meczet w Uppsali, we wschodniej Szwecji, w którego kierunku w nocy ze środy na czwartek ktoś rzucił koktajlem Mołotowa. Był to trzeci incydent tego rodzaju w ciągu minionego tygodnia.

Koktajl Mołotowa nie wywołał pożaru. Na głównych drzwiach meczetu napisano wulgarne antymuzułmańskie hasło.

W nocy z niedzieli na poniedziałek podpalono inny meczet - w mieście Esloev na południu kraju. Policja informowała o nieznacznych zniszczeniach materialnych; nikt nie został poszkodowany.

W dniu Bożego Narodzenia pięć osób odniosło obrażenia na skutek podpalenia meczetu przez nieznanego sprawcę w mieście Eskilstuna, w środkowej Szwecji. W chwili wybuchu pożaru w meczecie znajdującym się na parterze mieszkalnego budynku przebywało ok. 15-20 osób.

Do incydentów doszło w czasie, gdy w Szwecji trwa ostra debata o polityce imigracyjnej kraju. Skrajna prawica chce ograniczyć o 90 proc. liczbę osób mających prawo ubiegać się o azyl w Szwecji, podczas gdy partiom głównego nurtu zależy na utrzymaniu dotychczasowego liberalnego podejścia. W tym roku oczekuje się rekordowej liczby ponad 100 tys. wniosków o azyl.

«« | « | 1 | » | »»
 • artur
  02.01.2015 20:30
  W tzw "Panstwie Islamskim"(IS)chrzescijanie, niemuzulmanie nie maja prawa do zycia(sa mordowani), a co tu mowic o protestach.W wiekszosci krajow islamskich nie wolno wyznawac religii innej niz islam (np.za posiadanie Biblii idzie sie do wiezienia). Europa powinna wziac przyklad z Norwegii. Kiedy muzulmanie chcieli tam wybudowac meczet (z pieniedzy otrzymanych od jednego szejka arabskiego) wladze Norwegii odpowiedzialy, ze owszem pozwola,ale najpierw Arabia Saudyjska, Emiraty Arabskie musza pozwolic na zbudowanie tam kosciola chrzescijanskiego. Oczywiscie wladcy tych islamskich krajow nigdy na to nie wyrazily i nie wyrazaja zgody, a wiec Norwegia tez odmowila .
 • M.T.
  02.01.2015 20:36
  Biedni muzułmanie, ojej... A co oni robią w Sztokholmie? I czemu nie protestują przeciw wyrzynaniu chrześcijan w swoich krajach?
 • PIESNALEWAKOWNIR
  02.01.2015 20:53
  Wreszcie Szwedzi budą się ,widza tę cykającą bombę . Jedynym ratunkiem biorąc pod uwagę ilość imigrantów muzułmańskich jest natychmiastowa deportacja i zablokowanie możliwości ich pobytu w Europie . Siła muzułmanów w krajach które otworzyły im furtkę rośnie z szybką progresją i one ponoszą odpowiedzialność za ten stan i co gorsza , stwarza to realne zagrożenie dla innych panstw które nie wpuszczają masowo muzułmanów Proszę zwrócic uwagę na następujący fakt W tydzień po oświadczeniu islamistów z Niemiec o nawracaniu Polaków już byli w Warszawie i ,,nawracali " My Polacy musimy się organizować przeciw planowanemu otwarciu naszych granić dla muzułmanów ,tym bardziej że w Niemczech otwarcie się mówi o konieczności przejęcia znacznej ilości imigrantów do Polski
 • ble
  02.01.2015 22:54
  Emigracja z krajów muzułmańskich powinna być jesli nie całkowicie zatrzymana to wyjątkowo mocno zaostrzona. Wśród tych "biednych" emigrantów najwiecej jest wysłanych do islamizowania zachodu oraz do rozrodczości. Nie mam złudzeń Zachodnia Europa zażarcie bedzie bronić praw muzułmanów, wypierając się mordowanych chrześcijan przez tych rzekomo prześladowanych i dyskryminowanych. Tak głęboko zabrnęli w tolerancję, że nikt nie chce pierwszy głośno powiedzieć stop. I jak barany powpadają w islamską przepaść, pociagając całą Europę za sobą. Ja też mówię stop głupiej bezkrytycznej emigracji i islamizacji Europy poprzez fałszywą tolerancję, której od dawna nie ma.
  Muzułmanie albo niech się zaczną integrować i walczyć o prawa chrzescijan tak jak tutaj kacyki walczą o ich prawa albo niech wracają skąd przybyli.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -4°C Sobota
  rano
  -3°C Sobota
  dzień
  -3°C Sobota
  wieczór
  -5°C Niedziela
  noc
  wiecej »

  Reklama