Niedziela 192 godziny, nawet w piątek

Jeden dzień nie pomieści radości ze Zmartwychwstania. I jak tu pościć?

Reklama

Dziś w kalendarzu liturgicznym uroczystość: Piątek w oktawie Wielkiej Nocy. Gdyby w tym czasie nawet przypadło inne święto, oktawa je "wypiera". Chrześcijanie od wieków świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią i grzechem przez osiem dni. Jeden dzień na przeżywanie tej radości to za mało.

Dlatego też w oktawie wielkanocnej w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Świętowanie domaga się szczególnych praw i przywilejów. Wszystkie dni oktawy są jak jedna trwająca 192 godziny Niedziela Wielkanocna. Nietaktem byłoby wręcz wobec tak doniosłej uroczystości umartwianie się i zachowywanie postu w myśl zasady: "Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi?" (Mt 9, 14,15).

Dokładnej daty ustanowienia oktawy świąt wielkanocnych nie znamy. Asteriusz Sofista (IV w) wspomina, że osiem dni po Wielkanocy nowoochrzczeni chrześcijanie traktowali wyjątkowo. Włączeni do wspólnoty Kościoła w Wigilię Paschalną katechumeni przez cały tydzień uczestniczyli w Eucharystii w białych szatach, które w kolejną niedzielę - zwaną białą - składali w uroczystej procesji w kościele św. Pankracego. Słuchali też katechez mistagogicznych

Chrztu udziela się obecnie cały rok, stąd mniejsze przywiązanie do tej tradycji. Jednak ona trwa chociażby w Liturgii Słowa oktawy. Czytania i Ewangelie w tym czasie dotyczą ukazywania się Jezusa zmartwychwstałego uczniom, ale też odnoszą się do sakramentu chrztu świętego, poprzez który chrześcijanie zostają włączeni w tajemnicę zmartwychwstania. I tak np dziś czytany fragment Ewangelii świętego Jana opowiada o ukazaniu się Jezusa uczniom nad Morzem Tyberiadzkim i cud obfitego połowu. Z kolei w fragmencie Dziejów Apostolskich jest mowa o tym, że poza Jezusem nie ma żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.

Asteriusz z Kapadocji w czwartym wieku nie wprowadzał żadnej nowej tradycji. Opisał tylko to, co istniało. Dziś świętowanie trwa nadal. I choć mijają wieki, prawda o zmartwychwstaniu wciąż nas przerasta, jak przerasta dobowe ramy naszego ziemskiego czasu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Sobota
  dzień
  7°C Sobota
  wieczór
  3°C Niedziela
  noc
  1°C Niedziela
  rano
  wiecej »

  Reklama