- Lednica tworzy piosenki, tańce, styl, który jest językiem nowej ewangelizacji - mówił o. Jan Góra
- Lednica tworzy piosenki, tańce, styl, który jest językiem nowej ewangelizacji - mówił o. Jan Góra
Joanna Jureczko /Foto Gość

Pakuj plecak na Lednicę

Brak komentarzy: 0

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 12.05.2015 15:08

Przyjedź w czerwcu na lednickie pola po dary Ducha Świętego.

Kadzidło, świeca, czerwona chusta i garść ziemi - to symbole XIX Spotkania Młodych, które odbędzie się 6 czerwca na Polach Lednickich, leżących między Poznaniem i Gnieznem.

Na spotkanie w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski zapraszali: o. Jan Góra OP wraz z członkami Ruchu Lednickiego i zespołu muzycznego Siewcy Lednicy.

Hasło tegorocznego spotkania: "W imię Ducha Świętego" będzie kontynuacją poprzednich edycji, poświęconych Bogu Ojcu i Synowi, a przygotowujących do obchodów 150-lecia Chrztu Polski.

 Jak co roku spotkanie w Lednicy pełne będzie symboliki. Kadzidło, które otrzymają uczestnicy będzie znakiem obecności Ducha Świętego, podobnie jak zapalona świeca. Chusty przydadzą się w czasie lednickich pląsów, a ich czerwono-pomarańczowy kolor będzie przypominał "języki ognia", które zstąpiły na apostołów w Wieczerniku.

Młodzi otrzymają także drewniane krzyżyki, specjalnie dla nich wykonane przez siostry kanoniczki Ducha Świętego. Krzyż ma dwanaście rozgałęzień i symbolizuje oprócz męki Pana Jezusa, dary Ducha Świętego. Zakonnice proszą wybierających się w czerwcu na lednickie pola, żeby spisali na kartkach swoje intencje modlitewne, wszystkie prośby i trudne sprawy, które chcieliby powierzyć Bogu. Siostry w czasie spotkania zbiorą karteczki do worków, a potem przez cały rok w swoim klasztorze będą modliły się w powierzonych im intencjach. 

- Przywieźcie ze sobą dużą garść ziemi, z miejsca, które jest wam drogie: z podwórka, domowego ogródka, z cmentarza.... Niech Pola Lednickie staną się domem dla nas wszystkich. Miejscem, do którego możecie wracać przez cały rok. Niech ta symboliczna garść ziemi będzie tego opieczętowaniem - apelował dominikanin o. Jan Góra.

Spotkanie na lednickich polach rozpocznie się o godz. 17.  Już od 8 rano będzie można wejść do sektorów i skorzystać z sakramentu pokuty. Rankiem sprzed poznańskiego Pomnika Ofiar Czerwca 1956 r. wyruszy X Maraton Lednicki, który pobiegnie z lampą - relikwiarzem z krwią św. Jana Pawła II. Czterdzieści kilometrów z Poznania na Lednickie Pola uczestnicy dedykują świętemu papieżowi. Wśród biegaczy będzie w tym roku Przemysław Babiarz.

O godz. 12 na polach wspólnie będzie odmawiany Anioł Pański, a o godz. 15 - Koronka do Bożego Miłosierdzia.  Spotkanie będzie podzielone na cztery części, odwołujące się do symboliki Ducha Świętego: "Ziemia", "Woda","Ogień", "Wiatr". Już na samym początku obecni na polach kapłani nałożą ręce na wszystkich uczestników w symbolicznym geście przekazania Ducha Św. Wcześniej ręce na kapłanów nałożą biskupi, nad którymi wcześniej w ten sposób modlił się papież Franciszek.

- Ponad dwadzieścia lat temu na Jasnej Górze Jan Paweł II wyciągnął nad nami ręce i przekazał nam Ducha, bierzmując symbolicznie młodzież całego świata. Chcemy ten gest powtórzyć, bo jest on wielkim i czytelnym znakiem umocnienia i posłania - tłumaczył o. Góra.

Tworząc wielki łańcuch rąk, uczestnicy symbolicznie dotykać będą odlewu ręki św. Jana Pawła II, którą na Lednicę przywiezie o. Jan Góra.

- W ten sposób zamanifestujemy naszą łączność z papieżem - podkreślał dominikanin.

Trudno sobie wyobrazić spotkanie młodzieży bez śpiewu i tańców, do których zagrzewać będzie zespół Siewcy Lednicy i 1200 tancerzy-wolontariuszy.Jak podkreślał o. Góra, Lednica stworzyła własne pieśni, styl, który jest językiem ewangelizacji łatwo docierającym do ludzi młodych.

- Poprzez śpiew i taniec, otwieramy nasze ciało i serce na Słowo Boże i wielkie treści - podkreślał wodzirej lednicki Kazimierz Hojna. - Ale piękne i niesamowite na Lednicy są nie tylko śpiewy, ale i cisza, modlitwa, skupienie na adoracji. 

Eucharystię o 19.30 odprawi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, a homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. O godz. 23 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu. Spotkanie zakończy się około północy, symbolicznym przejściem przez Bramę III Tysiąclecia. 

Nad organizacją jednodniowego spotkania modlitewnego ponad 100 tys. młodych ludzi, sztab organizatorów i wolontariuszy pracuje przez cały rok. Pomocnicy przydadzą się 6 czerwca, ale również wcześniej, podczas przygotowań. Chętni do pomocy mogą zgłosić się poprzez formularz na stronie internetowej: http://www.lednica2000.pl/ . Tam też można znaleźć szczegółowe informacje na temat czerwcowego spotkania oraz innych spotkań, które na Lednicy trwają przez cały rok.

 

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..