Kościoły Niemiec apelują o pomoc dla uchodźców

Duchowni wszystkich wyznań w Niemczech proszą wszystkich przybywających do Niemiec o „respektowanie istniejącej i wniesienie wkładu na rzecz życia w pokoju i wolności”.

Reklama

Wspólnota Robocza Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech (ACK) zwróciła się z prośbą do Kościołów członkowskich o dalsze zaangażowanie na rzecz uchodźców. W piśmie, ogłoszonym 1 października w Berlinie podkreślono, że obok codziennej opieki potrzebne są pomieszczenia mieszkalne oraz z przeznaczeniem na modlitwę. Przedstawiciele Kościołów apelują też o godne traktowanie uchodźców, a ustawodawcom przypominają o prawne regulacje problemu uchodźców.

„Wrogości wobec obcych, nienawiści i rasizmu nie da się pogodzić z wiarą chrześcijańską”, głosi oświadczenie 50 delegatów uczestniczących w konferencji ACK. Dokument wyraża też przekonanie, że uchodźcy będą wzbogaceniem dla kraju. Jednakże duża ich liczba i zadania związane z ich integracją stawiają wielkie wyzwania, do których trzeba podejść zdecydowanie i z większą energią.

Kościoły zrzeszone w ACK deklarują wsparcie dla wszystkich aktywności, których celem jest poprawa sytuacji w krajach pochodzenia uchodźców. Jednocześnie wzywają do „pokuty i nawrócenia tam, gdzie sami jesteśmy uwikłani w przyczyny ucieczek i wypędzeń”. Jednocześnie pragną pomóc w integracji i dialogu międzyreligijnym, ponieważ Kościoły członkowskie zrzeszone w ACK mają wielkie doświadczenie w tym względzie. Z drugiej strony proszą wszystkich przybywających do Niemiec o „respektowanie istniejącej i wniesienie wkładu na rzecz życia w pokoju i wolności”.

Wspólnota Robocza Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech (ACK) skupia 17 Kościołów członkowskich. Jej przewodniczącym jest katolicki biskup Spiry, Karl-Heinz Wiesemann.

Według informacji rządu Niemiec, tylko we wrześniu zarejestrowano 170 tys. osób szukających azylu w tym kraju. Informację tę miał podać minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière. Jest to znaczny wzrost w stosunku do sierpnia, kiedy system rejestracji „Easy” zanotował 105 tys. azylantów. Dziennik „Die Welt” zauważa, że faktyczna liczba uchodźców może być o wiele wyższa, gdyż wielu z nich dostało się do Niemiec bez rejestracji.

Szef bawarskiego MSW Joachim Hermann w jednym z wywiadów radiowych oblicza, że w kraju może być nawet 280 tys. poszukujących azylu. Zwrócił jednocześnie uwagę, że trudno zapanować nad bezpieczeństwem na granicach. „Tracimy już chyba orientację, który uchodźca gdzie się znajduje”, powiedział polityk. W najbliższych dniach niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych poda oficjalne dane.

«« | « | 1 | » | »»
 • ble
  03.10.2015 14:22

  Szef bawarskiego MSW Joachim Hermann(...) „Tracimy już chyba orientację, który uchodźca gdzie się znajduje”, powiedział polityk. W najbliższych dniach niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych poda oficjalne dane. I o to w tym wszystkim chodziło. By stracili orientację.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -2°C Sobota
  rano
  -1°C Sobota
  dzień
  -1°C Sobota
  wieczór
  -3°C Niedziela
  noc
  wiecej »

  Reklama