Z inicjatywy Sieci Bakhita* 18 października w dużych miastach Polski, m.in. Warszawie, Katowicach, Lublinie, Zamościu, Wrocławiu, Przemyślu odbędzie się kampania na rzecz Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi.
Kampania pod hasłem „Połóżmy kres współczesnemu niewolnictwu” zostanie zwieńczona modlitwą o zaprzestanie handlu ludźmi oraz w intencji wszystkich osób, które padły ofiarą niesprawiedliwości, oszustwa i są w różny sposób wykorzystywane.
Celem kampanii jest uwrażliwianie społeczeństwa na problem współczesnego niewolnictwa oraz wezwanie do przeciwdziałania temu procederowi. Oprócz wymiaru profilaktycznego, całe wydarzenie jest także wyrazem solidarności i apelem o pomoc dla ofiar handlu ludźmi. Jedną z form solidarności z pokrzywdzonymi jest modlitewne wsparcie. Wolontariusze będą zachęcać napotkane osoby do modlitwy, rozdając bileciki, które jednocześnie spełniają rolę informacyjno-edukacyjną: jak przeciwdziałać, jak reagować i gdzie szukać pomocy dla osób dotkniętych tym cierpieniem. Kampania przewidziana jest w formie pantomimy ulicznej i rozmowy z przechodniami.
Papież Franciszek nawołuje bardzo konkretnie: „Nie wpadajmy w obojętność, która upokarza, w przyzwyczajenie, które usypia ducha(...). Otwórzmy nasze oczy, aby dostrzec biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności. Poczujmy się sprowokowani, słysząc ich wołanie o pomoc…”
WARSZAWA – od godz. 16.00 pantomima na ulicach Starego Miasta. Wyrusza spod Kościoła św. Anny przez Rynek, w kierunku klasztoru oo. dominikanów na Freta. O godz. 20.00 Czuwanie modlitewne i 21.00 Eucharystia w Kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.
KATOWICE – od godz. 13.30 do 16.00 – flash mob na ulicach Katowic, 20.30 – 21.30 Adoracja i modlitwa w Kościele ojców dominikanów pw. Przemienienia Pańskiego. Pantomima uliczna przesuwać się będzie od kościoła ojców dominikanów, ul. Sokolska 12, Pl. Wolności, Rynek i ulicą Staromiejską pod kościół mariacki.
ZAMOŚĆ – pantomima na ulicach Starego Miasta od 9.00 do 14.00. O godz. 10.00 Eucharystia, 15.45 adoracja i 16.15 różaniec w kościele św. Katarzyny.
LUBLIN – pantomina uliczna od godz. 15.00. Wyrusza z Placu Zamkowego przez Plac Fary, Krakowskie Przedmieście, do kościoła Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie odbędzie się o godz. 17. 45 adoracja, 18. 30 różaniec i 19. 00 Eucharystia.
WROCŁAW – w godzinach popołudniowych pantomima na ulicach Starego Miasta; godz. 17.00 – różaniec oraz prezentacja w kościele uniwersyteckim.
PRZEMYŚL – pantomima po wszystkich Mszach świętych w kościele pw. Trójcy Świętej. Animacja liturgii i krótkie słowo o handlu ludźmi podczas wszystkich mszy świętych w tej parafii.
PIASECZNO – pantomima w godz. 11.00 - 14.00 - Plac przy kościele św. Anny, Rynek, Pl. Piłsudskiego i plac przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Jana Pawła II. Krótkie słowo podczas wszystkich Mszy świętych, a o godz. 17.00 adoracja w intencji ofiar handlu w kościele św. Anny w Piasecznie.
KRAKÓW – o godz. 20.00 adoracja w kościele św. Wojciecha na Rynku Starego Miasta
Tych, którzy nie będą bezpośrednio brać udziału w wydarzeniach, zachęcamy, by podjęli modlitwę w swoich domach. Zamieniajmy naszą bezsilność w siłę modlitwy, pozwólmy, by ta krzywda naszych braci i sióstr poruszała nasze serca, a zaczniemy odnajdywać sposoby, jak się zaangażować w tworzenie świata bez przemocy, bez wykorzystania i używania innych dla swoich korzyści.
*Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa działa przy Konsulcie Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.
Bilans ofiar może jednak się zmienić, bo wiele innych osób jest rannych.
Tradycja niemal całkowicie zanikła w okresie PRL-u. Dziś odżyła.