Zmiana zgodna z prawami człowieka

W ocenie Adama Bodnara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nowelizacja konstytucji zakazująca kandydowania do parlamentu osobom skazanym jest zgodna ze standardami praw człowieka.

Reklama

Bodnar zaznaczył w środowej rozmowie z PAP, że nie ma międzynarodowych ograniczeń w tym zakresie i decyzja parlamentu o zmianie konstytucji mieści się "w swobodzie ustrojodawcy w sprawie takich regulacji". "Jeśli chodzi o standardy praw człowieka, to nie rozstrzygają one jednoznacznie, czy człowiek skazany może, czy też nie, kandydować do parlamentu" - podkreślił.

Według niego poszczególne systemy parlamentarne przyjmują różne rozwiązania. "W niektórych jest to dopuszczalne, w niektórych nie. Opinia międzynarodowa, szczególnie Komisji Weneckiej, jest taka, że to do ustrojodawcy należy decyzja w tej sprawie" - wyjaśnił Bodnar.

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, zwana Komisją Wenecką, utworzona została przez Radę Europy w 1990 roku. Komisja ma zajmować się gwarancjami prawnymi dla demokracji.

W nowelizacji konstytucji przyjętej przez Sejm i Senat znalazł się zapis: "Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego". Środowa decyzja Senatu o uchwaleniu zmiany w konstytucji (Sejm przyjął nowelę w maju) w zasadzie kończy pracę nad tą sprawą, bowiem zgodnie z konstytucją prezydent nie może tej noweli zawetować ani zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. Może ją jedynie podpisać.

Zmiany mają obowiązywać od następnej kadencji parlamentu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -3°C Niedziela
  dzień
  -2°C Niedziela
  wieczór
  -4°C Poniedziałek
  noc
  -5°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »

  Reklama