Sikorski: Eskalacja żądań nie pomaga

Radosław Sikorski oświadczył, że "eskalacja żądań nie pomaga w kreowaniu klimatu politycznego, który byłby korzystny dla przyjęcia niedyskryminacyjnej ustawy reprywatyzacyjnej". Skomentował w ten sposób doniesienia o postulatach środowisk żydowskich dotyczących zwrotu majątków ofiar holokaustu, którzy nie pozostawili spadkobierców.

Reklama

O tym, że środowiska żydowskie domagają się zwrotu przez Polskę majątków bezpotomnych ofiar holokaustu, napisała w czwartek "Rzeczpospolita". Takie postulaty miały zostać zgłoszone podczas zwołanej przez Unię Europejską konferencji poświęconej utraconej żydowskiej własności, która zakończyła się we wtorek w Pradze. Przedstawiciele organizacji żydowskich domagali się, by Polska zadeklarowała zwrot mienia polskich Żydów - ofiar holokaustu, którzy nie pozostawili spadkobierców. Chodzi nawet o kilka miliardów dolarów. Miałyby one trafić do funduszu pomocy ocalałym z holokaustu - donosi "Rz".

"Odpowiedziałem w bardzo zdecydowany sposób, że o tym nie może być mowy" - powiedział "Rz" prof. Władysław Bartoszewski, który reprezentował Polskę na konferencji. "Zgodnie z polskim prawem taka własność przechodzi na rzecz Skarbu Państwa. Jeśli traktowalibyśmy Żydów inaczej, byłaby to dyskryminacja pozostałych obywateli Rzeczypospolitej" - dodał.

"Myślę, że minister Bartoszewski już wystarczająco klarownie przedstawił stanowisko rządu. W sensie instytucjonalnym za (te) sprawy odpowiada Ministerstwo Skarbu Państwa, w sensie politycznym właśnie minister Bartoszewski" - powiedział Sikorski na czwartkowym briefingu prasowym.

"Ja mogę od siebie dodać, że eskalacja żądań nie pomaga w kreowaniu klimatu politycznego, który byłby korzystny dla przyjęcia niedyskryminacyjnej +ustawy reprywatyzacyjnej" - zaznaczył.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -2°C Niedziela
  wieczór
  -4°C Poniedziałek
  noc
  -5°C Poniedziałek
  rano
  -2°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »

  Reklama