Nieście światu Ewangelię!

Członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej świętowali 20. rocznicę powołania organizacji po 50 latach przymusowej przerwy. Centralnym elementem obchodów była Msza św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, koncelebrowana przez ks. kard. Kazimierza Nycza oraz konferencja w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

W latach dwudziestych papież Pius XI powołał do życia Akcje Katolicką, dzięki której świeccy mogli aktywnie zaangażować się w życie Kościoła.

W Polsce organizacja prężnie działała od 1930 r. do 1939 r., skupiając w swoich szeregach aż 750 tys. członków. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność stowarzyszenia, a nowa, komunistyczna władza PRL-u uniemożliwiała jego odrodzenie po zakończeniu walk.

W 1993 r. podczas wizyty polskich biskupów w Watykanie, Jan Paweł II zwrócił uwagę na potrzebę reaktywacji organizacji, podkreślając, że bez Akcji Katolickiej infrastruktura zrzeszeń katolickich w polskim Kościele jest niepełna.

Wypełniając prośbę Jana Pawła II, 22 czerwca 1995 r. Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o reaktywacji stowarzyszenia.

W czasie sobotniego kazania, ks. kard. Kazimierz Nycz zwrócił szczególną uwagę na wyzwania, które obecnie stoją przed organizacją. Stowarzyszenie, chcąc głosić Dobrą Nowinę, powinno reagować na dynamikę zmian współczesnego świata.

- Świat zmienia się szybko. Nie chodzi o to, aby dopasowywać do tych zmian naukę Kościoła, ale o to, aby odczytywać znaki czasu i w ich świetle podejmować zadania stosowne i adekwatne do tego, czego w tych konkretnych uwarunkowaniach oczekuje od nas Jezus. Chodzi o to, żeby zrozumieć świat i zanieść Ewangelię także tym, którzy są poza Kościołem. Papież Franciszek kładzie na to ogromny nacisk w swoim pontyfikacie - mówił ks. kard. Nycz.

Nieście światu Ewangelię!   Joanna Michalina Wal Kard. Nycz wręczył prezes Akcji Katolickiej Elżbiecie Olejnik odznaczenie "Za zasługi dla papieża i Kościoła” Po Mszy św. odbyła się konferencja, podczas której kard. Nycz w imieniu Stolicy Apostolskiej wręczył prezes Akcji Katolickiej Elżbiecie Olejnik odznaczenie "Za zasługi dla papieża i Kościoła”.

Po krótkiej ceremonii i przemówieniu pani prezes, ks. prof. Tadeusz Borutka wygłosił wykład, poświęcony historii organizacji oraz jej perspektywom. Jako aktywny działacz stowarzyszenia i jego lider w diecezji Bielsko-Żywieckiej, ksiądz profesor motywował innych do działania i zwrócił szczególną uwagę na problem braku zmiany pokoleniowej w szeregach Akcji Katolickiej.

- W 12 diecezjach systematycznie maleje liczba członków. W wielu od dawna nie powołuje się nowych oddziałów. Coraz częściej w Akcji Katolickiej spotykamy ludzi w podeszłym wieku. Organizacja starzeje się, nie mamy nowych zastępów. Coraz trudniej przekonać młodych do udziału w działalności organizacji. To chyba wynika z braku świadomości czym jest stowarzyszenie. Niestety, obiektywnie nasz potencjał się kruszy - zauważył ks. prof. Tadeusz Borutka.

Obecnie organizacja składa się z ok. 23 tys. członków w całej Polsce. Ks. prof. Borutka stwierdził, że to przyzwoita liczba, ale nie można jej uznać za imponującą. Pomimo mniejszej niż przed wojną siły, Akcja Katolicka nadal prowadzi swoją działalność, robiąc wiele dobrego dla innych.

Ks. prof. Borutka wyróżnił następujące działania organizacji: wsparcie materialne dla rodzin, organizacja wyjazdów wakacyjnych dla młodzieży, udzielanie korepetycji dzieciom w wieku szkolnym oraz tworzenie dla nich świetlic. Ponadto organizacja pełni także funkcje formacyjne dla swoich członków: organizuje dla nich rekolekcje, dni skupienia oraz spotkania z hierarchami kościelnymi.

O jubileuszowych obchodach AK w innych diecezjach czytaj poniżej:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »