Bp Piotr Jarecki
Bp Piotr Jarecki
biskup pomocniczy warszawski
Jakub Szymczuk

Prawdziwy rozwój jest integralny

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 08.07.2009 05:45

"Prawdziwy rozwój powinien być rozwojem integralnym, czyli traktować człowieka całościowo, a nie rozwijać tylko jednej sfery, szczególnie tej materialnej i doczesnej człowieka, ale wszystkie sfery" - na ten fragment dokumentu papieskiego zwrócił uwagę bp Piotr Jarecki.

 Encyklika papieża Benedykta XVI "Caritas in veritate" ("Miłość w prawdzie") ma zarówno wymiar duchowy jak i moralny oraz etyczny - powiedział.

Podkreślił, że nawiązuje do stwierdzenia papieża Pawła VI, że "prawdziwy rozwój powinien być rozwojem integralnym, czyli traktować człowieka całościowo, a nie rozwijać tylko jednej sfery, szczególnie tej materialnej i doczesnej człowieka, ale wszystkie sfery".

Zdaniem biskupa, we właściwie rozumianym rozwoju człowieka "nie można inwestować w to, co jest związane z ciałem, tj. konsumpcją, używaniem jakichś uciech życia, ale należy wziąć pod uwagę także wymiar duchowy, który w konsekwencji prowadzi także do sfery nadprzyrodzonej, bo człowiek nie jest istotą tylko ziemską".

W ocenie biskupa Jareckiego, encyklika Benedykta XVI jest "bardzo ważnym głosem Kościoła we współczesnym świecie". Są to - według niego - konsekwencje społeczne wiary w Jezusa Chrystusa, a ponieważ "wiara nie jest sprawą prywatną, powinna ona mieć swoje konsekwencje we wszystkich dziedzinach szeroko rozumianego życia publicznego - społecznego, politycznego, kulturalnego i gospodarczego".

Zdaniem hierarchy, papież przypomina w encyklice podstawowe prawdy, to, jaki jest sens wszystkiego, co robimy w życiu doczesnym. "Tym sensem jest rozwój człowieka, a ponieważ człowiek nie rozwija się w izolacji od innych, to sensem jest także czynienie z nas wszystkich wspólnoty ludzi i narodów" - podkreślił bp Jarecki.

Dodał, że temu ma służyć polityka, gospodarka, kultura i nowe technologie, żeby człowiek wzrastał, a wszyscy "stawali się bardziej rodziną sióstr i braci". "Jeżeli zgubimy ten cel, to później zamieniamy środek na cel, a cel na środek. Ojciec Święty przypomina nam o tym wszystkim w najnowszej encyklice. Daj Boże, żebyśmy głos papieża wzięli sobie do serca, szczególnie decydenci, co łączy się także z koniecznością nawrócenia" - podkreślił bp Jarecki.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona