Święto Chrztu Pańskiego i kąpiele w lodowatej wodzie

Około 2 mln Rosjan wzięło udział w obchodach święta Chrztu Pańskiego - nabożeństwach i rytualnych kąpielach. W całej Rosji przygotowano w tym roku ponad 3,5 tys. miejsc, w których wierni mogli bezpiecznie zanurzyć się w lodowatej wodzie.

Reklama

  SERGEI ILNITSKY /PAP/EPA Szacunki dotyczące liczby osób, które w nocy z poniedziałku na wtorek przyszły na uroczyste nabożeństwa i do miejsc, gdzie można było odbyć rytualną kąpiel, podały we wtorek służby prasowe MSW Rosji.

Prawosławni świętują Chrzest Pański w nocy z 18 na 19 stycznia. Święto upamiętnia chrzest Jezusa Chrystusa w rzece Jordan. Łączone jest z Epifanią, czyli Objawieniem Pańskim. Święto Chrztu Pańskiego jest jednym z 12 najważniejszych świąt w prawosławnym roku liturgicznym. Zamyka okres Bożego Narodzenia.

Do tradycji w tym dniu należy zanurzenie w przeręblach w kształcie krzyża, co ma pozwolić wiernym zmyć grzechy, a także przynieść im błogosławieństwo i zdrowie. Większość zanurza się w wodzie trzykrotnie - w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Kąpiel poprzedza malownicza procesja z chorągwiami kościelnymi i uroczyste poświecenie wody przez kapłana.

W Moskwie uroczystości odbyły się w blisko 150 cerkwiach i klasztorach; w nabożeństwach i w tradycyjnej kąpieli wzięło udział w stolicy około 160 tys. ludzi. Przed świętem przygotowano około 60 miejsc kąpieli, w tym jedno w samym centrum miasta - na Placu Rewolucji, niemal przed murami Kremla. Ustawiono tam wielkie chrzcielnice - drewniane i wykonane z lodu.

Już od wieczora w poniedziałek ustawiały się do nich wielkie kolejki. Wierni mogli w tym miejscu odbyć rytualną kąpiel aż do godz. 2 rano.

Wszędzie nad bezpieczeństwem zanurzających się w lodowatej kąpieli czuwali ratownicy, lekarze i policjanci. W pobliżu miejsc kąpieli utworzone punkty, w których ludzie mogli się ogrzać i napić gorącej herbaty.

W dopełnieniu tradycyjnego obrzędu wiernym nie przeszkodziły warunki pogodowe. Najtrudniejsze panowały w Jakucji, gdzie temperatury spadły poniżej minus 40 stopni Celsjusza. We Władywostoku mimo sztormowych wiatrów zanurzyło się w przeręblu w Zalewie Amurskim ponad 50 mieszkańców. Niektórzy potrzebowali pomocy, bo po kąpieli w lodowatej wodzie mieli problemy z samodzielnym wydostaniem się na brzeg.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  -3°C Wtorek
  rano
  0°C Wtorek
  dzień
  1°C Wtorek
  wieczór
  0°C Środa
  noc
  wiecej »

  Reklama