To szerzy ducha braterstwa

Przy śpiewie kanonów z Taizé ekumeniczna wspólnota modliła się w intencji Światowych Dni Młodzieży.

- Uwielbiamy Cię Panie w naszej różnorodności, tradycji wyznań. W tym, że stoimy tu w jedności ponad wszelkimi stereotypami - powiedział w czasie spontanicznej modlitwy Michał, przedstawiciel kościoła greckokatolickiego.

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, w ramach akcji „Piętnasta”, młodzież z Elbląga zaprosiła przedstawicieli różnych wspólnot do modlitwy w intencji Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie odbyło się w kościele zielonoświątkowym.

Jak przyznał Michał inicjatywa jest bardzo ciekawa, gdyż w Elblągu są różne ruchy i wspólnoty kościelne. - Ta nasza różnorodność jest szczególnie istotna, gdyż zapobiega ksenofobii i szerzy ducha braterstwa. Wzajemnego zrozumienia - tłumaczył. - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan wsparty oddolnym dziełem to moim zdaniem bardzo pozytywne zjawisko - zaznaczył.

Podczas ekumenicznego spotkania odmówiono Ojcze nasz oraz modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży. Dzięki grekokatolikom modlitwa wybrzmiała również w języku ukraińskim. Śpiewano kanony z Taize.

W ubiegłym roku Michał uczestniczył w uroczystości przekazania symboli ŚDM młodzieży polskiej przez młodzież z Brazylii w Rzymie. Był tam jako przedstawiciel diecezji przemysko-warszawskiej.

- To było niesamowite jak Pan Bóg się mną posłużył. Nie tylko włączył mnie do 100 osobowej grupy, która pojechała jako przedstawiciele młodzieży z Polski, ale i do tej, która bezpośrednio odbierała krzyż od młodzieży brazylijskiej - opowiadał Michał. W tamtej uroczystości uczestniczył Papież Franciszek.

- Wielkim przeżyciem był dla mnie czas kiedy siedzieliśmy pod stopniami, na których ustawiony był ołtarz. Byliśmy w centrum kościoła powszechnego. Tam gdzie bije jego serce - zaznaczył chłopak. Michał przypomniał również, że podczas spotkania Ojciec Święty powiedział, aby się nie bać. By przekazywać ten krzyż dalej.

- Nigdy bym nie pomyślał, że będę mógł to świadectwo wypowiedzieć w kościele zielonoświątkowym. Jestem wdzięczny Panu Boga za pielgrzymkę z krzyżem i tym samym za historię, do której mnie zaprosił - wyznał Michał.

Do Elbląga przyjechała 7 osobowa grupa z Fromborka. Przedstawiciele kościoła zielonoświątkowego. - Cieszę się, że odbyło się pierwsze takie spotkanie. Na pewno nie jest ono ostatnie - zapewnił Michał. - Cieszę się, że możemy wspólnie modlić się do jednego Boga - dodał.

Michał nie kryje, że gdy usłyszał zaproszenie do wspólnej modlitwy był zaskoczony. - Będąc członkiem kościoła zielonoświątkowego jestem tym bardziej szczęśliwy, że mogę w tym uczestniczyć - zaznaczył. - Wspólna modlitwa to jest to co nas jednoczy - podsumował Mateusz.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

0 Zaba_na_Rowerze 24.01.2016 09:59
Odpowiedział Pan poważnie, wiec i ja muszę tak samo Pana potraktować. Mój wcześniejszy post był przewrotną kpiną, z sytuacji jaka panuje w sferze liturgiczno-muzycznej. Tak jak w muzyce zachwycamy się kanonami, tak w przyszłości będziemy "przymuszeni" do zachwytów nad dziedzictwem teologicznym innych denominacji.
0 _jasiek 23.01.2016 12:17
Dziś się wyjątkowo nie mogę z Panem zgodzić. To Chorał Gregoriański jest śpiewem Kościoła zatwierdzonym i uznanym a te kanony są jedynie "światłem odbitym" od niego, dlatego tak się podobają. Szczęśliwie Ryt Nadzwyczajny to przywraca, a w raz z nim pełne kościoły i święte, liczne katolickie rodziny. --- P.S. Pełna zgoda co do gitar. Nawet ta muzyka uległa degeneracji, piękna gitara klasyczna zastąpiona została "gitarą perkusyjną", czyli rytmicznym łubu-dubu.
0 Zaba_na_Rowerze 22.01.2016 20:39
To dobrze, że są kanony. Są ładne melodyjne i piękne. Tego właśnie możemy uczyć się od protestantów. Niestety katolicy nie mają pięknej muzyki. Muzyka organowa mnie nie przekonuje, a śpiewy na gitarę pasują bardziej do ogniska. Naprawdę możemy zazdrościć protestantom śpiewów i muzyki. Nawet na mszach papieskich są używane melodie z kanonów Taize. Jest się czego uczyć.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.

Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
24°C Sobota
rano
32°C Sobota
dzień
33°C Sobota
wieczór
29°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama