Kuria dementuje doniesienia TVN i "Wyborczej"

Wypowiedź abp. Stanisława Gądeckiego nt. nacjonalizmu Polaków została wyrwana z kontekstu i nie jest opisem rzeczywistości – uważa ks. Maciej Szczepaniak. Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu w opublikowanym oświadczeniu zauważa, że zdaniem przewodniczącego episkopatu Polacy nie są ksenofobiczni.

Oświadczenie wydano po relacjach prasowych „Gazety Wyborczej”, powtórzonych w głównym wydaniu Faktów TVN. Przytoczono tam jedno, wyrwane z kontekstu i niecytowane dosłownie zdanie abp. Gądeckiego: „W Polsce doszedł do głosu chory nacjonalizm, który uważa, że szacunek dla kraju wyraża się w nienawiści do obcych. To ludzie, którzy zagubili swoją tożsamość”.

„Cytowane przez media stwierdzenie było odpowiedzią abp. Gądeckiego na wypowiedź Syryjczyka, który żalił się, że nie czuje się bezpieczny na ulicach Poznania; abp Gądecki nie mówił, że mamy w Polsce do czynienia z chorym nacjonalizmem, ale że atak na obcokrajowca świadczy o chorym nacjonalizmie i zagubieniu tożsamości” – czytamy w oświadczeniu rzecznika archidiecezji poznańskiej.

Ks. Szczepaniak zauważył, że podczas dyskusji abp Gądecki wyraźnie zaznaczył, iż jego zdaniem Polacy nie są ksenofobiczni.

W oświadczeniu czytamy także, iż na pytanie dziennikarza Pawła Płuski z TVN, czy „Gazeta Wyborcza” właściwie zrozumiała wypowiedź abp. Gądeckiego, wyjaśnił, iż cytowane zdanie zostało wyrwane z kontekstu. Mimo to w głównym wydaniu Faktów przedstawiono je jako apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Szczepaniak przypomina także, że Rzecznik Praw Obywatelskich zaprosił abp. Gądeckiego na spotkanie w sprawie wypracowania metod pomocy bezdomnym i uchodźcom zapewniając, iż odbędzie się ono bez udziału mediów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Przeczytaj komentarze | 17 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

2 hub381 25.01.2016 18:03
Ja wiem,że dla niektórych prawda w oczy kole i woleli by"kontroli wieści"-jak w PRL-u.
1 spoko 25.01.2016 10:58
Za Wikipedią:
"Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk[1], niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec[a]. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą całego obszaru Śląska jest Wrocław.
Śląsk położony jest w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz początkowego biegu Wisły."

Dlatego proszę raz na zawsze wbijcie sobie do głowy, że tzw. "ślązacy" czy województwo śląskie to wymysł warszawki, należy mówić o górnoślązakach i Górnym Śląsku.
1 E. 24.01.2016 19:32
No cóż, narody nie są dane raz na zawsze w swojej formie. Np. w XVII wieku, gdyby zapytać szlachcica, czy jego chłopi należą do narodu polskiego, roześmiałby się pewnie, podkreślając, że chłop i szlachcic mają inne pochodzenie etniczne i że tylko szlachcic jest Polakiem. W XIX wieku romantycy zmienili tę koncepcję. Chodzi o to, że rozumienie i granice narodu/ów ulegają ewolucji.
2 MacBlacker 24.01.2016 18:06
Jakim cudem redakcja puściła tak głupi post?!

wszystkie komentarze >

Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
21°C Środa
noc
18°C Środa
rano
26°C Środa
dzień
27°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama