Kościół to nie instytucja charytatywna

Misją Kościoła i każdego ochrzczonego jest ewangelizowanie ubogich - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie. - Bycie chrześcijaninem i bycie misjonarzem to to samo. Głoszenie Ewangelii słowem, a jeszcze wcześniej życiem, jest głównym celem wspólnoty chrześcijańskiej i każdego jej członka - stwierdził Ojciec Święty.

Reklama

Zastanawiając się co oznacza ewangelizowanie ubogich, zaznaczył, że oznacza ono „zbliżenie się do nich, służenie im, wyzwolenie ich z ucisku, a to wszystko w imię Chrystusa i z Duchem Chrystusa, ponieważ On jest Ewangelią Boga, Miłosierdziem Boga, wyzwoleniem Boga”.

- Głoszenie mesjańskie Królestwa Bożego, które przyszło między nas, skierowane jest w uprzywilejowany sposób do wykluczonych, więźniów, uciemiężonych. Prawdopodobnie w czasach Jezusa osoby te nie były w centrum wspólnoty wiary. Zapytajmy samych siebie: czy dzisiaj, w naszych wspólnotach parafialnych, w stowarzyszeniach, ruchach jesteśmy wierni programowi Jezusa? Czy ewangelizowanie ubogich, niesienie im Radosnej Nowiny jest naszym priorytetem? Uwaga: nie chodzi o czynienie pomocy społecznej, tym bardziej o działalność polityczną. Chodzi o zaoferowanie mocy Ewangelii Bożej, która nawraca serca, leczy rany, przekształca relacje ludzkie i społeczne według logiki miłości. Ubodzy rzeczywiście są w centrum Ewangelii - przekonywał papież.

*

Na następnej stronie polskie tłumaczenie papieskich rozważań:

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • Alek
  24.01.2016 16:48
  Nic mądrego nie powiedział. Okropna jest ta narracja oparta na kluczowych słowach kaznodziejskich, które tak naprawdę nic nie znaczą: ewangelizacja, misja, nawrócenie. Bełkot podobny do nowomowy komunistycznej, dużo gadać, żeby niczego sensownego nie powiedzieć.
 • Szwer
  24.01.2016 17:34
  Dlaczego tak wiele komentarzy nie publikujecie. Właściwie nie ma możliwości wymiany myśli na tym portalu, albo się jest katolickim ultrasem albo sie nie istnieje. Dziękuję za takie chrześcijaństwo.
 • o. Pawel
  24.01.2016 18:01
  P roszę o dokładne tłumaczenie słów Papieża! Teks wiara.pl Uwaga: nie chodzi o czynienie pomocy społecznej, tym bardziej o działalność polityczną. Chodzi o zaoferowanie mocy Ewangelii Bożej, która nawraca serca, leczy rany, przekształca relacje ludzkie i społeczne według logiki miłości. Ubodzy rzeczywiście są w centrum Ewangelii. A teraz słowa Papieża: «Attenzione: non si tratta solo di fare assistenza sociale, tanto meno attività politica. Si tratta di offrire la forza del Vangelo di Dio, che converte i cuori, risana le ferite, trasforma i rapporti umani e sociali secondo la logica dell’amore. I poveri, infatti, sono al centro del Vangelo». W tekście wiara.pl papież mówi: Uwaga! Nie chodzi o czynienie pomocy społecznej. Papież natomiast mówi: Nie chodzi tylko o czynienie pomocy społecznej. Pan Jezus był, jest i będzie wielkim społecznikiem. Pozwala się nawet zjeść!
 • Anna Panna
  24.01.2016 23:06
  Proszę o definicję człowieka bogatego. Z podaniem koniecznych właściwości i parametrów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  0°C Niedziela
  rano
  2°C Niedziela
  dzień
  2°C Niedziela
  wieczór
  0°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »

  Reklama