Pomoc, którą da się zmierzyć, zważyć i policzyć

To swoiste podsumowanie ubiegłego roku. Dofinansowywali operacje, przekazywali żywność potrzebującym, wypożyczali sprzęt rehabilitacyjny, fundowali stypendia - wszystko dzięki wsparciu darczyńców, którym podziękowali.

Wymiar działalności i pomocy Caritas Archidiecezji Lubelskiej da się przedstawić za pomocą liczb. To przemawia do wyobraźni każdego. Podobnie jak przemawiają uczucia wdzięczności tych, którzy pomoc otrzymali.

W 2015 r. lubelska Caritas na dofinansowanie operacji przekazała 103 455 zł; dożywianiem objęła 100 dzieci przez cały rok szkolny na kwotę 50 tys. zł; 93 dzieci otrzymało stypendia socjalne na kwotę 20 tys. zł; 500 dzieci dostało wyprawki szkolne; z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego skorzystało 359 osób; 600 dzieci mogło wyjechać na wakacje; stypendia naukowe otrzymało 82 dzieci na łączną kwotę 66 300 zł. Ponadto lubelska Caritas wydała 113 ton żywności i udzieliła pomocy 100 uchodźcom.

- To szczególne wydarzenie w naszej całorocznej pracy. Tego wieczoru chcemy podziękować tym wszystkim, którzy pomagali w naszej działalności statutowej, przekazując pieniądze, dary materialne czy pozostając z nami i doradzając, pokazując nowe przestrzenie udzielania pomocy. Chcemy podziękować również tym, którzy uczestniczą w kampaniach społecznych, od świecy Caritas i „Chleb dobroci” aż po akcję „Kilometry dobra” - powiedział ks. Wiesław Kosicki, dyrektor lubelskiej Caritas.

- Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku była niewątpliwie pomoc papieża Franciszka i pozostałych darczyńców, którzy przekazali pieniądze na wsparcie drogiej i skomplikowanej operacji małej Julki z Lubartowa, naszej podopiecznej. Po pobycie w USA, po operacji i rehabilitacji możemy zobaczyć Julkę, która chodzi na własnych nogach - powiedział ks. Kosicki.

Statuetkę odebrało wiele osób i instytucji   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Statuetkę odebrało wiele osób i instytucji Podczas gali wyróżniono statuetkami osoby i instytucje, które wspierały w minionym roku lubelską Caritas.

Statuetkę w kategorii „media” otrzymała redakcja „Gościa Lubelskiego”. Statuetkę w kategorii „proboszcz Caritas” otrzymał ks. prał. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej. W kategorii „parafialny zespół Caritas” wyróżnienie przypadło parafialnemu zespołowi Caritas przy parafii MB Różańcowej w Lublinie. Statuetkę dla „wolontariuszki Caritas” otrzymała Anna Kurkiewicz, statuetkę otrzymało także szkolne koło Caritas przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Chełmie. Nagrodę odebrali Elżbieta Ćwir i ks. Tomasz Atras.

Statuetką uhonorowano również „firmę odpowiedzialną społecznie”, a odebrał ją Maciej Herman. Statuetkę dla „darczyńcy regularnego” odebrał Sławomir Góźdź, a wyróżnienie dla „przyjaciela Caritas” przypadło Przemysławowi Gąbce, który był wyraźnie zaskoczony tym faktem. Wyróżniono również agencję reklamowa Maik. Wyróżnienie w kategorii „dziennikarz” przypadło Urszuli Buglewicz. - Czasami rodzi się w człowieku potrzeba pomagania, chęć dzielenia się z innymi, nawet jeśli nie ma się zbyt wiele. To daje wiele radości i siły - powiedział podczas gali Sławomir Góźdź. - To dla nas wielkie wyróżnienie, wielka radość. Nasze szkolne koło Caritas jest coraz liczniejsze i coraz bardziej się rozwija w pomaganiu innym. Prowadzą je Małgorzata Marciniak i ks. Tomasz Atras - mówiła Elżbieta Ćwir, wicedyrektor ZSO nr 7 w Chełmie.

Specjalne podziękowania i statuetki wręczono również: Barbarze Soćko, wolontariuszce z 25-letnim stażem, Stanisławowi Pawlinie i Andrzejowi Michoniowi, Wojciechowi Krawczykowi i Agnieszce Zańko. Nie zabrakło również odznaczeń i wyróżnień ze strony władz miasta dla ks. Wiesława Kosickiego i zespołu Caritas archidiecezji lubelskiej.

Na uroczystej gali obecni byli liczni goście, sympatycy i darczyńcy organizacji. Pojawili się poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew z żoną Weroniką, Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego, oraz doradca wojewody lubelskiego Tomasz Pitucha. Galę poprowadziła Anna Rapcewicz-Wiśniewska, dziennikarka TVP.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.

Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
20°C Piątek
rano
28°C Piątek
dzień
28°C Piątek
wieczór
25°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama