Fałszywe sugestie BBC nt. św. Jana Pawła II

BBC One ma wyemitować w poniedziałek film dokumentalny o relacjach łączących Jana Pawła II z kobietami, w tym z amerykańską filozofką polskiego pochodzenia Anną Teresą Tymieniecką.

Tymczasem w przesłanym KAI oświadczeniu Biblioteka Narodowa, w zbiorach której znajdują się listy, poinformowała, że tezy formułowane w mediach nie znajdują żadnego potwierdzenia w treści korespondencji, a relacja Jana Pawła II z Tymieniecką "nie była ani poufna, ani wyjątkowa".

BBC poinformowała, że wyemituje w poniedziałek film dokumentalny pt. "Sekretne listy Jana Pawła II". Dokument ma pokazywać rzekome relacje łączące papieża z kobietami, przede wszystkim z amerykańską filozofką polskiego pochodzenia Anną Teresą Tymieniecką. Do sprawy odniosła się Biblioteka Narodowa:

"Oświadczenie Biblioteki Narodowej w sprawie doniesień mediów zapowiadających program „The Secret Letters of Pope John Paul II” w BBC One

Tezy formułowane przez media nie znajdują żadnego potwierdzenia w treści listów Jana Pawła II do Anny Teresy Tymienieckiej znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Opisywana znajomość jest powszechnie znana i przedstawiona w wielu publikacjach.

Jana Pawła II otaczał krąg przyjaciół duchownych i świeckich, z którymi pozostawał w bliskim kontakcie. W kręgu tym była także Anna Teresa Tymieniecka, relacja z nią nie była ani poufna, ani wyjątkowa."

Oświadczenie wydał także metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz:

 

«« | « | 1 | » | »»
 • pamiętający
  15.02.2016 22:28
  To już kolejna taka "rewelacja".

  Chyba pierwsza była najbardziej interesująca. Brzmiała mniej więcej tak: Tragiczna miłość Wojtyły; to z jej powodu został księdzem. Historia opowiadała o wielkiej miłości i planach małżeństwa zakończonych śmiercią ukochanej. Wtedy ukochany postanawia zostać księdzem i dopina swego. W sumie było w tym wiele prawdy, bo rzeczywiście zdarzyła się pewnemu młodemu człowiekowi z Wadowic. Nie był to jednak Karol Wojtyła, a pewien ksiądz z Wadowic pochodzący, który zresztą z tego wszystkiego nie robił tajemnicy.

  Kolejna, o ile pamiętam, była z p. Półtawską.

  A co do BBC, to jej wiarygodność w moich oczach jest bliska TVN, góra Polsat. No może nie jest aż tak, ale niewiele lepiej. A po ostatnim programie BBC o Polsce i PiS zrobionym przez córkę Rostowskiego ... lepiej nie mówić.

 • wojtek303
  16.02.2016 00:31
  Oglądałem ten program, mnie na pewno cieszy to, że jeszcze w Anglii pamiętają o Janie Pawle i chcą go dalej poznawać. Ilość korespondecji na pewno dała by lepiej poznać prywatne życie Papieża, ale czy powinno się zaglądać do prywatnej korespondencji?
 • xwl
  16.02.2016 12:16
  W całej tej sprawie potrzeba wyciszenia emocji. Warto wsłuchać się to, co w sprawie filmu powiedział v-ce dyrektor watykańskiego biura prasowego, Greg Burke: "Greg Burke, vice direttore della Sala stampa della Santa Sede, interpellato sulla vicenda, ha precisato oggi: «Per quanto riguarda il documentario della BBC non c’è da meravigliarsi che Papa Giovanni Paolo II abbia avuto amicizie strette con diverse persone, sia uomini che donne. Nessuno quindi si può dire sconvolto da questa notizia»." Całość na stronach internetowych La Stampa (dziennik, który trudno posądzać o szukanie tanich sensacji). Tu link do opublikowanego wczoraj, bardzo wyważonego, komentarza redakcyjnego: http://www.lastampa.it/2016/02/15/vaticaninsider/ita/news/la-bbc-racconta-lamicizia-tra-giovanni-paolo-ii-e-annateresa-tymieniecka-ACiwUvgdVNxVgsSccfVwVJ/pagina.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter
 • mm
  18.02.2016 10:43
  Niestety nie oglądałem programu, ale sadząc z artykułu i komentarzy w związku łączącym Jana Pawła II z panią Tymieniecką nie było nic zdrożnego nawet jeśli to była miłość.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Środa
  rano
  25°C Środa
  dzień
  25°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  wiecej »